Sektaški sukobi bjesne u Jemenu

Smrtonosni sukobi izbili su između šiitskih pobunjenika i oružane skupine sunitskih selefija u sjevernom Jemenu, saopćio je zvaničnik snaga sigurnosti u vrijeme kada se nastavljaju antivladini protesti širom zemlje.
U ovom i drugim sektaškim sukobima u četvrtak je poginulo 20 ljudi, izvijestio je AFP.
U provinciji Hadžah na sjeveru države izbio je oružani sukob između pobunjenika, poznatih kao Huti, i sunitskih boraca, kazao je zvaničnik.
Ugrožena stabilnost
Strane optužuju jedna drugu za krvoproliće, koje prijeti stabilnosti zemlje nakon što je u novembru prošle godine, kada je Jemen bio na rubu građanskog rata, potpisan ugovor o transferu vlasti
Zvaničnik snaga sigurnosti je saopćio da se jedna bitka odvija u gradu Mustabi nedaleko od granice sa Saudijskom Arabijom.
Druge bitke su izbile između sunitskog plemena Vejla i šiitskih pobunjenika u provinciji Sada, uporištu buntovnika.
Surour al-Wadi'i, glasnogovornik selefija, kazao je za Reuters da su borci Hutija ubili najmanje četiri pripadnika njegove skupine u gradu Sadi, sjeverno od prijestolnice Sane.
Vođa šiita Abdelmalek al-Houthi optužio je selefije za izvođenje „neopravdane agresije“, rekavši da su napadi započeli u srijedu kada je ubijena jedna osoba
U posljednjih nekoliko mjeseci vodile su se bitke između sunita i Hutija u gradu Damadžu na sjeveru zemlje, gdje su Huti opkolili selefijsku vjersku školu.
U oktobru je na ovom području ubijena najmanje 71 osoba, kazao je glasnogovornik škole.
Šestogodišnji sukobi
Godine 2004. šiiti, koji se često žale zbog ugroženih prava i marginalizacije, poveli su pobunu protiv vlade predsjednika Alija Abdullaha Saleha.
Na hiljade stanovnika je ubijeno prije nego što je u februaru 2010. potpisano primirje.
U međuvremenu, na hiljade ljudi je demonstriralo u nekoliko jemenskih gradova protiv odluke Vijeća za zaljevsku kooperaciju kojom je Salehu dat imunitet.
U Sani su demonstranti marširali od Trga promjena, centra jednogodišnjih antivladinih demonstracija.
Demonstranti žele da oni koji su optuženi za ubijanje civila budu izvedeni pred sud.
Jemenski parlament u skoroj budućnosti treba održati sjednicu kojom bi usvojio prijedlog zakona o imunitetu.
Saleh je u novembru portpisao ugovor o transferu vlasti, kojim je odlučeno da će predati vlast potpredsjedniku Abdrabuhu Mansuru Hadiju, koji će u saradnji s opozicijom formirati vladu nacionalnog jedinstva.Saleh obavlja dužnost počasnog predsjednika pred izbore u februaru.
U krvavom okršaju snaga sigurnosti sa demonstrantima u protekloj godini ubijeno je na stotine građana.
Organizacije za ljudska prava su osudile prijedlog zakona o imunietetu, dok je povjerenica Ujedinjenih naroda za ljudska prava Navi Pillay kazala da nijedna osoba odgovorna za kršenje prava tokom masovnih demonstracija ne smije izbjeći pravdu.
Izvor: Agencije