‘Rasistička’ odluka izraelskog suda o državljanstvu

Vrhovni sud Izraela potvrdio je kontroverzni zakon kojim je većini Palestinaca koji stupe u brak sa izraelskim državljanima zabranjeno da dobiju status državljana ili pravo boravka u Izraelu.
Odlukom 6:5, sudsko vijeće se složilo da Palestinci koji dobiju status državljana prilikom sklapanja braka predstavljaju prijetnju sigurnosti.
Godine 2003. izraelski parlament usvojio je ovaj zakon tokom Drugog palestinskog ustanka, kada su borci sa okupirane Zapadne obale često izvodili napade u Izraelu.
Vjeruje se da su zbog ovog zakona na hiljade Palestinaca i Palestinki spriječeni da žive sa svojim supružnicima.
Opasan presedan
Organizacije za zaštitu ljudskih prava, koje su uložile žalbu sudu zbog kontroverznog zakona, tvrdile su da Izraelski osnovni zakoni, koji se smatraju de facto ustavom ove zemlje, svim građanima omogućavaju pravo na porodični život.
Također su tvrdile da je mali broj palestinskih supružnika bio povezan s nasiljem.
„Ovdje se radi o razdvajanju porodica“, kazao je advokat Hasan Jabareen, zastupnik grupe Adalah Arab.
„Ovo je mračan dan za zaštitu ljudskih prava i Vrhovni sud Izraela“, kazali su u saopćenju advokati Dan Yakir i Oded Feller iz Udruženja za ljudska prava u Izraelu (ACRI)
Zakonom su dozvoljene iznimke za ljude koji se ne smatraju sigurnosnim rizicima, uključujući muškarce starije od 35 godina i žene starije od 25 godina.
Prošle godine, odobrene su samo 33 od 3.000 prijava za iznimke, kazala je Sawsan Zaher, pravna zastupnica grupe Adalah Arab.
Ona je optužila vladu da se miješa u lične živote svojih građana.
„Sud je propao u svojoj glavnoj ulozi, koja je zastupanje prava manjina“, kazala je Zaher, te dodala da „ovakav zakon ne postoji ni u jednoj demokratskoj zemlji na svijetu“.
„Ljudska prava nisu recept za nacionalno samoubistvo“, kazao je sudija Asher Grunis, koji će uskoro postati novi predsjednik suda.
Advokat Hasan Jabareen iz iste grupe kazao je da je odlukom suda postavljen opasan presedan u smislu rasne mržnje prema Palestincima.
„Opasnost koju predstavlja ova odluka je da će možda legitimizirati mnoge rasističke zakone protiv Arapa koji žive u Izraelu“, kazao je on.
„Ovdje se radi o razdvajanju porodica“.
U odluci objavljenoj u kasnim večernjim satima u četvrtak, sud je zaključio da ljudska prava ne mogu nadjačati državnu sigurnost.
„Ljudska prava nisu recept za nacionalno samoubistvo“, kazao je sudija Asher Grunis, koji će uskoro postati novi predsjednik suda.
Odlazeća predsjednica suda Dorit Benish izjasnila se protiv zakona.
Yakir i Feller optužili su sud da je odobrio „rasistički zakon koji će oštetiti sastavni dio života porodica čiji je jedini grijeh palestinska krv koja teče njihovim venama“.
Rastući rasizam
Jamal Zahalka, izraelski parlamentarac palestinskog porijekla, kazao je da je „sud propao na testu pravde“
„Odlukom suda bačeno je ulje na vatru rasizma koja gori u Knessetu i otklonjen je strah da će Vrhovni sud odbaciti zakone zbog neustavnosti“
Zehava Galon, iz ljevičarske stranke Meretz, koja je također uložila žalbu protiv zakona, kazala je da sud nije postupio po svojoj dužnosti „da brani princip jednakosti za sve građane pred zakonom, te da se bori protiv rasizma“.
Zeev Elkin, predsjedavajući vladajuće desničarske koalicije, pozdravio je odluku suda, nazivajući je smislenom.
Međutim, Elkin je izrazio zabrinutost da „je skoro polovina sudija Vrhovnog suda smatrala da je moguće otvoriti vrata Izraela desetinama hiljada Palestinaca koji pokušavaju sprovesti pravo potajnog povratka sklapanjem brakova iz pogodnosti“.
Im Tirtzu, desničarska studentska organizacija, saopćila je da je svojom odlukom sud spriječio mogućnost da „država Izrael bude preplavljena stotinama hiljada Palestinaca“.
Izvor: Agencije