Jaz između vlade i vojske u Pakistanu

Vojska je prigovorila na navode koje je premijer iznio na račun vojske i obavještajnih šefova (EPA)

Pakistanski premijer smijenio je sekretara ministarstva odbrane, objavio je u srijedu premijerov ured, što bi moglo pojačati napetosti u odnosima s moćnom vojskom.

Prvi čovjek vlade donio je odluku uslijed opterećenih odnosa između civilne vlade i moćne vojske oko nepotpisanog dokumenta u kojem se traži američka pomoć u obuzdavanju pakistanskih generala.

Nepovjerenje između političara i generala

Ured premijera Yusufa Raze Gilania priopćio je da je penzionisani general pukovnik Naeem Khalid Lodhi otpušten zbog “teške povrede dužnosti i nezakonitih akcija koje su izazvale nesporazum” među državnim institucijama.

Nepovjerenje između političara i generala postoji u toj azijskoj nuklearnoj sili još od stjecanja nezavisnosti, pri čemu je vojska, nakon niza vojnih udara, vladala zemljom u najvećem dijelu njezina 64-godišnjeg postojanja.

Visoki vojni dužnosnik izjavio je da su najnovije napetosti “vrlo ozbiljne”.

Predsjednik Asif Ali Zardari u decembru je otišao na liječenje u Dubai, što je potaknulo nagađanja da je napustio Pakistan predviđajući novi vojni udar.

Zapovjednik pakistanske vojske Ashfaq Kayani odbacio je prošloga mjeseca te glasine rekavši da vojska podupire demokratski poredak. Zardari se u domovinu vratio dvije sedmice nakon njegove izjave.

Nedugo prije objave vijesti o smjeni sekretara, vojska je izdala saopćenje u kojem odbacuje optužbe premijera objavljene u kineskom listu da su vojska i obavještajne službe djelovale protuustavno u aferi povezanoj s dokumentom.

Skandal je izbio prije tri mjeseca kada je poslovni čovjek Mansoor Ijaz u kolumni u Financial Timesu napisao da ga je visoki pakistanski diplomata zamolio da se američkom ministarstvu obrane dostavi dokument u kojem se traži pomoć SAD-a u obuzdavanju vojske.

Formirana komisija

Ijaz je kasnije otkrio da se radilo o tadašnjem pakistanskom ambasadoru u SAD-u Husainu Haqqaniu, Zardarievu savezniku kojega vojska nikada nije simpatizirala zbog snažnog zauzimanja za prevlast civilne vlasti nad vojnom.

Haqqani je zanijekao bilo kakvu povezanost s dokumentom, ali je dao ostavku na dužnost ambasadora.

Pakistanski ustavni sud formirao je komisiju za istragu skandala.

Iako su SAD i Pakistan saveznici, njihovi odnosi često su komplicirani, a antiameričko raspoloženje u Pakistanu vrlo izraženi. Brojni Pakistanci smatraju da je zahtjev za američkom intervencijom u pakistanske unutarnje stvari, izraz nelojalnosti prema državi, zaključuje Reuters.

Izvor: Agencije


Reklama