Drugi upad u prostorije Al Jazeere u Kairu

Ovo je drugi napad predstavnika vlasti na Al Jazeerin ured u Kairu (EPA)

Egipatski sigurnosni zvaničnici u civilu upali su u ured Al Jazeerinog kanala Al Jazeera uživo Egipat, ponašali se nasilno prema zaposlenima, priveli jednog urednika i zaplijenili opremu, rekao je direktor televizije Ahmed Zein Al Abidin.

Zein je naveo da su policajci u civilu upali nasilno u ured ove televizije u centru Kaira, odbivši da se identificiraju i zatvorivši sve zaposlene u jednu prostoriju.

Drugi upad

Ovo je drugi upad ovog mjeseca u ured egipatske Al Jazeere, ogranka televizijske mreže sa sjedištem u Kataru. Vlasti su kao razlog navele da je njeno osoblje radilo bez dozvole.

Aktivisti i grupe za zaštitu ljudskih prava ovaj upad su ocijenili kao dio veće akcije vlasti protiv nezavisnih medija.

“Neko, tijelo ili zvaničnik, očigledno je uznemiren zbog novouspostavljenih sloboda u Egiptu”, ocijenio je zagovornik ljudskih prava Ahmed Seif el-Islam.

Kancelarije Al Jazeere u Kairu već su jednom zatvorene 11. septembra, pod izgovorom da televizija nije imala dozvolu za rad.

Zein je rekao da je stanica podnijela zahtjev za izdavanje neophodnih dozvola i obećano joj je da će ih dobiti sljedeće sedmice. Dodao je da je zgrada u Kairu u izgradnji, kao i da ta stanica program za Egipat emituje iz Katara.

Ministar za informiranje Usama Heykel izjavio je prošle sedmice da između vlade i Al Jazeere nema problema, već da je ova televizija počela raditi bez odgovarajućih dozvola, prenosi Reuters. On nije želio reći kada će Al Jazeera dobiti te dozvole.

Vojna kontrola

Al Jazeera uživo Egipat počela je emitirati program nedugo poslije pada Hosnija Mubaraka. Njeni zvaničnici su naveli da su zahtjev za dobijanje neophodnih dozvola predali vlastima prije šest mjeseci, a egipatski zvaničnici su im tada rekli da mogu raditi dok im dozvole ne budu izdate.

Egiptom od svrgavanja Mubaraka vlada vojni savjet, koji je zaprijetio strogim mjerama protiv medija koji, prema njegovim riječima, potiču nasilje.

U Egiptu su i poslije svrgavanja Mubaraka nastavljeni protesti, jer demonstranti smatraju da vojni savjet presporo sprovodi tranziciju zemlje ka demokratskoj vlasti i nije se dovoljno odlučno obračunao sa pripadnicima bivše vladavine, koji se sumnjiče za korupciju i druge zločine.

Oni, također prebacuju vojnom savjetu da vlada u skoro potpunoj tajnosti i bez dovoljnog konsultiranja javnosti.

Izvor: Al Jazeera


Reklama