Obamina administracija podržava Gutmana

Američki predsjednik Barack Obama odbio je pozive republikanaca da otpusti ambasadora SAD-a u Belgiji nakon što je on kazao kako su izraelske akcije protiv Palestinaca, uključujući izgradnje naselja i vojne udare, djelimično krive za antisemitizam u Evropi.
Ambasador Howard Gutman, koji je Jevrej i sin preživjeloga iz Holokausta, kazao je kako novi tip antisemitizma na evropskom tlu nije „klasični fanatizam“ već je povezan sa „stalnim tenzijama“ između Izraela i palestinskih teritorija, kao i drugih arapskih susjeda.
Mitt Romney i Newt Gingrich, vodeći kandidati republikanaca za predsjedničku nominaciju, pozvali su Obamu da otpusti Gutmana i ponovili optužbe kako njegova administracija ne podržava dovoljno Izrael. No i Bijela kuća i State Department su istakli kako Gutman ostaje na svojoj poziciji.
Osude antisemitizma
Sukob oko američke politike uslijedio je u vrijeme kada Obama i republikanci žele pridobiti naklonost jevrejskih glasača što bi moglo biti ključno na predsjedničkim izborima 2012. godine. Republikanci žele prikazati aktuelnog američkog lidera kao nepošteno grubog prema Izraelu.
„Ambasadorovi komentari pokazuju neuspjeh Obamine administracije u shvatanju svjetske kampanje delegitimizacije Izraela i njeno strašno potkopavanje našeg bliskog saveznika“, kazao je Romney.
Guverner savezne države Texas Rick Perry, također jedan od kandidata za predsjednika, također je kritikovao Gutmanove izjave.
U svom saopćenju, Bijela kuća je kazala kako Obama dugo iskazuje snažnu podršku Izraelu i osudila „antisemitizam u svim njegovim oblicima“.
„Imamo puno povjerenje u Gutmana“, kazao je glasnogovornik Stade Departmenta Mark Toner. Dodao je kako je Gutman, dugogodišnji prikupljač priloga za Obaminu demokratsku stranju, izrazio svoje lično mišljenje.
Glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney odvojeno je odbranio stav administracije, kazavši kako se ona protivi „jednostranoj“ osudi Izraela od strane Vijeća UN-a za ljudska prava.
„Ova administracija stalno stoji protiv antisemitizma i napora da se delegitimizira Izrael, sa čime ćemo nastaviti“, kazao je Carney.
Obama je prošle sedmice kazao kako je „ova administracija uradila više za sigurnost države Izraela nego ijedna druga prije nje“.
Bijela kuća je istakla vojnu pomoć Izraelu kao i podršku u UN-u, te ukazala na izjave izraelskih zvaničnika koji su podržali Obamine tvrdnje.
No, republikanci su se ipak suprotstavili toj tvrdnji dok Romney tvrdi kako Obama „stalno baca Izrael pod točkove autobusa“.
Iako su Jevreji dva posto američkog biračkog tijela, oni se smatraju važnim dijelom baze podrške Obami i mogli bi donijeti prevagu u odlučujućim državama kao što su Florida, Pennsylvania, Ohio i Nevada.
Nazadak u Evropi
Također, jevrejska zajednica je važan izvor donacija i oni koji podržavaju Obaminu kampaniju žele zadržati tu podršku, dok je republikanci u istoj mjeri žele privući sebi.
Tokom prošlosedmične konferencije o antisemitizmu, Gutman je kazao kako raste nova, složenija mreža antisemitizma u kojoj su Jevreji meta jer nije došlo do rješenja izraelskog sukoba sa Palestincima.
„To je područje gdje nova objava izgradnje naselja, svaka nova raketa ispaljena preko granice ili bombaš-samoubica u autobusu i svaki novi vojni udar zbog odmazde pogoršava problem i izaziva nazadak ovdje u Evropi za one koji se bore protiv mržnje i fanatizma“, kazao je.
„Ukoliko dođe do stalnog mira na Bliskom istoku, ukoliko se zajednička izraelsko-arapska pažnja okrene na zajedničke, ozbiljne prijetnje kao što je Iran, ovaj drugi oblik etničkih tenzija i fanatizma u Evropi, koji očito raste, bi jenjavao.“
Gutman je poslije izdao saopćenje kako bi istakao da osuđuje sve oblike antisemitizma, dodavši: „Duboko žalim ukoliko su moji komentari pogrešno shvaćeni“.
Izvor: Agencije