Silovana Afganistanka dobila pomilovanje iz zatvora

Pola zatvorenica u Afganistanu, poput ovih u Heratu, optuženo je za „moralne zločine (Getty Images)

Afganistanske vlasti pomilovale su ženu koju je silovao član porodice, a koja je potom zatvorena zbog prevare, navodi se u saopćenju predsjedničkog ureda.

Predsjednik Afganistana Hamid Karzai saopćio je da je Gulnaz pomilovana, što je veoma rijedak slučaj među žestoko konzervativnim afganistanskim muslimanima.

Njen slučaj privukao je međunarodnu pažnju nakon što je učestvovala u dokumentarnom filmu koji je podržala Evropska unija, ali se kasnije povukla.

Gulnaz (21) se u početku složila s uslovom da se uda za napadača, muža njene rodice, kako bi bila oslobođena, no Kimberly Motley, jedna od njenih advokata, kazala je za Al Jazeeru kako je ovosedmično oslobađanje nepovezano sa ovim navodima o braku.

„Njeno oslobađanje nije ničim uslovljeno“, kazala je Motley.

Njen napadač trenutno služi sedmogodišnju zatvorsku kaznu za navedeni zločin.

Ostala trudna

Motley je kazala kako se nada da će njena klijentica biti uskoro oslobođena i da postoji za mjesto za Gulnaz u skloništu za žene.

U saopćenju se navodi da će ministar pravde Habibullah Ghalib tražiti od odbora viših pravnih zvaničnika da naredi njeno oslobađanje.

Gulnaz je početkom sedmice zatražila pomilovanje od Karzaija.

„Nakon proučavanja ovog slučaja, odlučeno je da njena preostala zatvorska kazna bude oproštena prema trenutnim pravilima i zakonima države, te da Gulnaz bude oslobođena“, stoji u saopćenju.

Gulnaz je u početku osuđena na dvije godine zatvora zbog „nasilne prevare“ što je nakon žalbenog procesa povećano na 12 godina. Dat joj je izbor da se uda za napadača ili da služi zatvorsku kaznu.

Nakon treće žalbe, njena kazna je smanjena na tri godine, a uslov o udaji je odbačen.

Gulnaz je nakon silovanja ostala trudna, a prije godinu dana se porodila u ženskom zatvoru u Kabulu Badam Bagh i dobila kćerku.

Motley je također pozdravila i odluku da se provjeri nekoliko slučajeva drugih žena u istom zatvoru.

Postavljen presedan

„Sudstvo je efektivno podržalo Zakon o eliminaciji nasilja nad ženama dozvolivši joj da bude na slobodi, da bude pomilovana“, kazal je Motley.

„Presedan je definitivno postavljen. Koliko shvatam, sudstvo danas ponovo pregleda dokumenta drugih žena u Badam Baghu“, kazala je.

U intervjuu za Al Jazeeru, specijalist za pitanja razvoja i odnosa polova Wazhma Frogh, kazala je kako su početni predloženi uslovi pokazatelji „pravnog sistema koji je veoma orjentiran sporazumu“.

Motley je kazala kako su početni izvještaji o pristanku Gulnaz da se uda za napadača vjerovatno motivirani pitanjem časti.

„Ona je željela da se zaštiti, da zaštiti kćer. Mislila je kako je brak sa napadačem možda najbolji način da povrati svoju čast“, prokomentirala je Motley ove navode o braku.

Motley je rekla da još uvijek pokušava procijeniti da li će i napadač biti oslobođen ukoliko pristanu da se vjenčaju.

Frogh kaže da ministarstvo pravde u Afganistanu ima „veoma konzervativan stav o slučajevima silovanja“ što je još jedan razlog navođenja pristanja Gulnaz na sporazum.

Zabranjeni film

Objavljivanje filma u kojem se pojavila Gulnaz, dokumentarca o ženama u zatvoru, blokirala je misija EU u Afganistanu zbog strahova da će ugroziti sigurnost žena koje su se pojavile u filmu jer se vidi njihov identitet.

Kreatori filma su insistirali na objavi i kazali kako je Gulnaz željela da se objavi njena priča.

„Obećala sam ovim ženama da ću prenijeti njihove priče. Drago mi je da sam mogla ispuniti to obećanje dato Gulnaz. Još uvijek se nadam da će film biti objavljen kako bi ljudi mogli čuti priče drugih žena i možda i one dobiju pravdu“, kazala je rediteljica filma Clementine Malpas.

Glasnogovornica EU Lynne O'Donnell pozdravila je vijest da će Gulnaz biti oslobođena, ali je odbila komentirati da li će film biti objavljen.

Slučaj Gulnaz su osudile grupe za zaštitu ljudskih prava. Peticija na internetu koju je pokrenula Motley sakupila je više od 6.000 potpisa.

Napori za oslobađanje Gulnaz, kazala je Motley „nisu bili samo međunarodni, već međunarodni i afganistanski napori“.

Polovina od svih zatvorenih Afganistanki su osuđene za moralne zločine.

„Vidjela sam stotine zatvorenih žena koje su zatvorene nakon što su se požalile da su silovane. U slučaju Gulnaz nema ništa novo“, rekla je Frogh.

Dodala je kako se stopa nasilja nad ženama u Afganistanu povećala, dijelom zbog „političkih odluka afganistanke vlade i njenih saveznika“.

„U samo jednoj sedmici, vidjeli smo dva slučaja o više žena koje su silovane ili koje su posute kiselinom po licima, a sve su uradili lokalni komandanti“, navela je Frogh za Al Jazeeru.

Motley, koja radi kao jedna od savjetnica Gulnaz zajedno sa jednim afganistankim advokatom, kazala je kako „dosta Afganistanaca i stranaca nezavisno rade“ kako bi bilo nade za Afganistan nakon 2014. godine i povlačenja međunarodnih snaga.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama