Japan će prodavati oružje drugim zemljama

Protesti povodom obilježavanja bacanje atomske bombe na Hirošimu (EPA)

Dugovima opterećeni Japan od utorka je ublažio više decenija staru samonametnutu zabranu izvoza oružja, čime je otvorio vrata japanskim firmama da prodaju oružje inostranstvu i učestvuju u multinacionalnim projektima za proizvodnju naoružanja.

Tim korakom, koji ima za cilj da osnaži domaću industriju naoružanja i smanji troškove za odbranu zemlje, zvanično pacifistički Japan će po prvi put u nekoliko decenija dozvoliti svojim kompanijama da budu partneri stranih firmi u razvoju oružja.

“Prema novim standardima, Japan će biti u stanju isporučivati vojno naoružanje za mirovne misije i međunarodnu saradnju”, rekao je novinarima ministar vanjskih poslova Koičiro Gemba.

 Japan će biti u stanju isporučivati vojno naoružanje za mirovne misije i međunarodnu saradnju.

“To znači da se Japan sada može angažirati u međunarodnoj mirovnoj saradnji i globalnim izazovima kao što su terorizam i piraterija mnogo proaktivnije i efikasnije”, kazao je on, prenosi AFP.

Japan, čijoj industriji je trebalo mnogo godina da se oporavi od razaranja tokom Drugog svjetskog rata, odlučio je 1967. godine da će striktno kontrolirati prodaje oružja inostranstvu.

Na vrhuncu Hladnog rata tadašnji premijer Eisaku Sato rekao je da Tokio neće prodavati oružje komunističkim državama, zemljama direktno umiješanim u međunarodne sukobe ili zemljama koje su pod embargom Ujedinjenih naroda (UN).

Striktna pravila

Restrikcije su dodatno pooštrene 1976. godine, kada je Japan saopćio da će sav izvoz biti pod striktnim pravilima, koja praktično zabranjuju svaku prodaju oružja.


Koichiro Gemba [EPA]

Ograničen broj izuzetaka je napravljen u projektima tehnološke saradnje, kao što je bio slučaj u raketnoj odbrani sa SAD-om, japanskom glavnom odbrambenom savezniku.

Novim pravilima Japanu će biti dozvoljeno da zajednički razvija i proizvodi oružje sa SAD-om i evropskim državama i da izvozi vojnu opremu radi mirovnih ili humanitarnih ciljeva, kao što su mirovne operacije UN-a.

Tokio će moći snabdijevati odbrambenom opremom, šljemovima i pancirima ograničen broj zemalja u kojima su angažirane njegove snage samoodbrane.

Kritičari te zabrane govorili su da je ona relikt Hladnog rata i da je za posljedicu imala da japanska vojna sposobnost bude zastarjela, dok je japanski regionalni rival Kina nastavila ulagati velika sredstva u odbrambene tehnologije.

Zagovornici ovog poteza kažu da on ima ograničeni domet, ali da će svakako uznemiriti Peking i Seul, gde je japanska militaristička agresija ostavila bolne ožiljke i dalje je osjetljivo pitanje.

Izvor: Agencije


Reklama