Rusija pristupila Svjetskoj trgovinskoj organizaciji

Elvira Nabiulina, ruska ministrica za ekonomski razvoj i direktor WTO-a Pascal Lamy (EPA)

Nakon 18 godina pregovora za članstvo, Rusija je napokon postala punopravna članica Svjetske trgovinske organizacije (WTO).

U pregovorima je posredovala Švicarska, čijom je aktivnošću uklonjena posljednja prepreka ruskom pristupanju, a to je bilo protivljenje Gruzije.

Gruzija je članica WTO-a od 2000. godine, a nakon kratkog rata s Rusijom 2008. godine, u više navrata je blokirala ruski pristup toj organizaciji.

Uz posredovanje Švicarske, ove zemlje postigle su dogovor, te devetog novembra potpisale trgovinski sporazum. Dogovoren je međunarodni nadzor trgovanja na zajedničkim granicama Abhazije i Južne Osetije, dvije provincije koje su se otcijepile od Gruzije i koje je Rusija priznala kao nezavisne države.

Crna Gora pristupa WTO

Crna Gora će u subotu biti zvanično primljena u WTO, saopćila je vlada ove zemlje.

Predsjednik vlade Igor Lukšić prisistvovat će ceremoniji pristupanja u Ženevi.

“Članstvo Crne Gore u WTO jedan je od glavnih spoljno – političkih prioriteta Crne Gore, a samim tim i jedan od ključnih koraka integracije zemlje u moderne međunarodne ekonomske tokove, te važan element podrške procesu unutrašnjih ekonomskih reformi“, saopšteno je iz vlade.

Vođa delegacije BiH u WTO-u Hamdo Tinjak kazao je za Al Jazeeru da su Srbija i BiH na putu da se uskoro priključe ovoj organizaciji, dok su Hrvatska i Makedonija njene članice.

Tinjak je rekao da se na ugovore u slobodnoj trgovini na zapadnom Balkanu odavnu primjenjuju pravila WTO-a.

Rusija je jedina svjetska ekonomska sila koja do sada nije bila članica WTO-a.

“Vrhunac ovog pregovaračkog procesa, koji je trajao godinama, je politički važan događaj, dobar za Rusiju i dobar za naše buduće partnere“, kazao je Aleksandar Lukaševič, portparol ruskog ministarstva vanjskih poslova. „Rusija ulazi u organizaciju s uslovima koji odražavaju naše nacionalne interese, uspostavljamo preduvjete za našu poslovnu klimu i za strane investicije, širenje ruskih izvoznih tržišta, očuvanje ključnih sektora naše ekonomije. Ovo otvara novu eru za našu integraciju u međunarodni ekonomski sistem i njegove ključne institucije.”

Brojne pogodnosti

Od pristupanja WTO-u. organizaciji čije su članice 153 zemlje, najviše koristi imat će svi izvozno orijentirani sektori, među kojima je i poljoprivreda, s obzirom na to da će agroindustrija dobiti ozbiljne konkurentne prednosti.

Također, željezo i obojeni metali, kemikalije, prijevoz i komunikacijski sektor su neka područja u kojima ruska industrija vidi dobitke.

“Rusija će uvesti određena pravila i propise koji će unaprijediti ukupnu poslovnu klimu. To će poboljšati rješavanje pitanja korupcije kako bismo poboljšali tretman manjinskih dioničara, a to je najčešća problematika na koju se obično žale strani ulagači“, kazao je ruski ekonomist Ivan Čakarov.

„Postoje spekulacije da, iz kvantitativne perspektive, Rusija neće izvući neku značajnu korist, budući da izvozimo većinom naftu i plin i zbog ovoga se suočavamo s gotovo nikakvim međunarodnim restrikcijama. Tako da ljudi kojima se baš i ne sviđa ovo pristupanje, kažu da što se izvoza tiče, vrlo malo će ostvariti dobiti, ali, što se uvoza tiče, morat ćemo učiniti našu ekonomiju pristupačnijom, jer će mnoge domaće industrije patiti. “

Ruska Federacija će postati punopravna članica WTO-a najkasnije 23. jula sljedeće godine.

Rusija je jedna od rekordera po dužini procesa priključenja ovoj organizaciji, koji traje od 1993. godine. Pregovore o učlanjenju u WTO duže vodi samo Alžir, od 1987. godine.

Zvaničnici Evropske unije ranije su izjavili da je EU najveći trgovinski partner Rusije i da ona dosljedno podržava njeno članstvo u WTO-u, koje će poboljšati trgovinske odnose između EU i Rusije.

Hamdo Tinjak, vođa delegacije Bosne i Hercegovine u WTO-u, kazao je za Al Jazeeru da se pravila ove organizacije primjenjuju na zemlje članice, kao i one koje to nisu, prilikom brojnih bilateralnih sporazuma.

„Neophodno je, da bi imali koristi od svega toga, da budete član svjetske trgovinske organizacije,“ kazao je on.

Izvor: Al Jazeera
 


Reklama