Koverta s mecima zbog mjera štednje

Donji dom italijanskog parlamenta usvojio je kontroverzni budžet koji predviđa oštre mjere štednje, dok je italijanska pošta presrela kovertu s mecima, adresiranu na italijanski državni vrh, te direktore nekoliko dnevnih listova.
Zastupnici donjeg doma usvojili su budžet vrijedan 33 milijarde eura, koji obuhvata smanjenje penzija i povećanje poreza na nekretnine, sa 495 glasova naprema 88
Mjere štednje, kojima se protive sindikati i opoziciona Sjeverna liga, su objavljene 4. decembra kada ih je odobrila nova talijanska vlada premijera Marija Montija.
Sljedeće sedmice i Senat treba potvrditi budžet.
Prijeteća pošiljka
U petak su radnici u centru za procesuiranje podataka italijanske pošte u gradu Lamezia na jugu zemlje presreli kovertu s mecima
Bila je adresirana na premijera Montija, bivšeg premijera Silvija Berlusconija, pet direktora dnevnih novina, te Montijevu ministricu socijalne skrbi Elsu Fornero, koja se prije nekoliko dana rasplakala predstavljajući mjere štednje.
Pošiljatelj je uz metak poslao i pismo s porukom:
“Ovo će biti borba do posljednje kapi krvi … Ako neko želi biti heroj, prvo neka misli na svoju porodicu … Jeste li svjesni da udarate na radnike i njihove porodice koji su već na prosjačkom štapu?”
Prijetnju je potpisao Oružani proleterski pokret, za kojeg inspektori u Lameziji nisu nikada čuli.
Italijanski političari osudili su prijeteću pošiljku.
Parlamentarna zastupnica iz redova Demokratske stranke Livia Turco kazala je kako njena stranka smatra „da su mjere štednje premijera Montija nužne, kao što je primijetio i cijeli svijet, pogotovo u ova teška vremena“.
Da budžet nije usvojen, Monti i njegova tehnokratska vlada bili bi primorani da daju ostavku samo mjesec nakon što je ovaj ekonomist obećao da će spasiti Italiju od statusa sljedeće žrtve evropske dužničke krize.
Dok istraživanja javnog mnijenja ukazuju na činjenicu da je Montijeva popularnost opala otkad je formirao tehnokratsku vladu, premijer ima veliku podršku u parlamentu.
Stranke sa najviše zastupnika, Berlusconijeva centralno-desničarska stranka Ljudi slobode (PDL) i centralno-ljevičarska Demokratska stranka (DP), podržavaju vladu, iako obje žele da umanje utjecaj mjera štednje na njihove glasače.
„Željeli smo više, ali nastavit ćemo našu borbu da podržimo one koji nemaju glasa“, kazao je Dario Franceschini iz DP-a. „Ovo je samo početak. Naš cilj je da spasimo državu“.
Fabrizio Cichitto, lider DPL-a, koji u parlamentu sjedi pored Berlusconija, kazao je: „Ulazimo u recesiju i shvaćamo da su nam potrebne izuzetne mjere“.
Izvor: Agencije