Zapaljena džamija u Jerusalemu

U napuštenoj džamiji u centralnom Jerusalimu u utorak navečer je podmetnut požar, od koga su zidovi pocrnjeli, ali nije pričinjena veća šteta.
Na zidovima su ispisane antiislamske poruke na hebrejskom jeziku, poput onih u džamijama na Zapadnoj obali, koje su nedavno bile meta napada jevrejskih naseljenika.
To sugerira da su za napad odgovorni jevrejski ekstremisti, izjavio je glasnogovornik policije.
Na zidovima su ispisane antiislamske poruke na hebrejskom jeziku, poput onih u džamijama na Zapadnoj obali, koje su nedavno bile meta napada jevrejskih naseljenika.
Džamija Nebi Akaša potiče iz 12. stoljeća i misli se da je podignuta na mjestu gdje je sahranjen Akaša, savremenik (ashab) poslanika Muhammeda, navode izraelski mediji, prenosi Tanjug.
Nalazi se u centralnom Jerusalemu, usred kvarta u kome žive ultraortodoksni Jevreji.
Napuštena je 1948. godine, u ratu koji je izbio poslije stvaranja Izraela, ali je nedavno obnovljena i pretvorena u općinsko stovarište.
Suživot po svaku cijenu
Jerusalemska općina zatvorila je ulaz u džamiju, a policija i sigurnosna služba Šin bet počele su istragu.
Jerusalemski gradonačelnik Nir Barkat osudio je napad na džamiju, upozorivši da se nasilje bilo koje vrste ne može tolerirati i da se suživot u gradu mora održati po svaku cijenu.
Most je sagrađen 2004. godine [AFP]
U prošli četvrtak su stanovnici palestinskog sela Burkina na Zapadnoj obali rekli su da je bilo pokušaja da se također zapali lokalna džamija, ali je zapaljen samo ulaz.
Na zidovima su ispisane poruke slične onima u jerusalimskoj džamiji.
Početkom oktobra zapaljena je džamija Tuba Zangria na sjeveru Izraela, gde je pričinjena velika šteta i spaljene su svete knjige.
U junu je zapaljena džamija u selu Kusra kraj Nablusa na Zapadnoj obali, nekoliko sati nakon što su izraelski policijski oficiri uništili tri nelegalne građevine u jevrejskom naselju Migron.
Otvoren most
Jevrejski naseljenici do sada su napadali džamije uglavnom na Zapadnoj obali, da bi se osvetili za poteze izraelskih vlasti protiv divljih jevrejskih naselja na toj okupiranoj teritoriji.
Pješački most Mughrabi, koji vodi do svetog mjesta koje poštuju i Jevreji i kršćani i muslimani – Hramove gore, ili Plemenitog svetilišta u Starom gradu u Jerusalemu – otvoren je u srijedu ujutro, čime je smanjen rizik od izbijanja nereda, saopćio je glasnogovornik policije, prenose agencije.
Gradske vlasti su odustale od rušenje mosta i opredijelile se za njegovo učvršćivanje.
Most je ove sedmice bio zatvoren, jer je bilo planirano njegovo rušenje, pošto je, kako kažu gradske vlasti, bio rizičan za korištenje uslijed trošnosti i slabe sigurnosti od požara.
Međutim, gradske vlasti su u utorak saopćile da su odustale od rušenje i opredijelile se za njegovo učvršćivanje.
Svaka izraelska aktivnost oko spornog svetog mjesta u Starom gradu dovodi do tenzija s Palestincima, Jordanom i arapskim svijetom.
Izvor: Agencije