Sporazum EU korak u dobrom smjeru

Sporazum članica Evropske unije (EU) o dubljoj ekonomskoj integraciji je korak u dobrom smjeru, ali nije kompletno rješenje za evropsku dužničku krizu, izjavio je glavni ekonomista Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Olivier Blanchard.
“Veći sam optimista nego prije mjesec dana i smatram da je ostvaren napredak. Ono što se desilo prošle sedmice je važno: to je dio rješenja, ali nije cijelo rješenje”, rekao je on u nedjelju na poslovnoj konferenciji “Globus” u Tel Avivu.
Dobar dio nestabilnosti potiče od izjava iz Evrope, koje ukazuju na širok spektar mišljenja i nespobnost da se dođe do logičnog procesa odlučivanja.
Nije precizirao koje korake dalje treba preduzeti.
Evropski lideri dogovorili su se prije tri dana u Briselu o jačanju ekonomske integracije evrozone, iako je Velika Britanija, treća najveća ekonomija evropskog bloka, odlučila da bude izuzeta iz sporazuma.
Na pitanje da li nesloga među evropskim političkim liderima izaziva nestabilnost finanijskih tržišta, Blanšar je rekao: “Dobar dio nestabilnosti potiče od izjava iz Evrope, koje ukazuju na širok spektar mišljenja i nespobnost da se dođe do logičnog procesa odlučivanja”.
Kriza rukovođenja
Lideri EU takođe su se dogovorili da zemlje Unije uplate MMF-u zajam od 200 milijardi eura kako bi se ova institucija mogla dalje boriti protiv krize.
EU će uplatiti MMF-u 200 milijardi eura [EPA]
Od tog novca, 150 milijardi eura dolazi od država koje koriste euro.
Blanšar je ocijenio da je to bila pozitivna odluka, pošto se MMF sada može obratiti drugim zemljama i zatražiti da se i one uključe doprinosma, pošto su Evropljani dali novac.
Predsjednik imovinskog menadžmenta Goldman Sax Jimm O'Neal smatra da u Evropi ne postoji dužnička kriza, nego kriza rukovođenja, i da se Evropa treba reorganizirati, kako bi imala odgovarajuće rukovostvo.
On je dodao da je sada pravo vrijeme da se investira u Evropi, pošto “ne treba propustiti priliku da jedna dobra kriza ostane neiskorištena”.
Izvor: Agencije