Morales: Agenti SAD-a nisu dobrodošli

Morales: Po prvi put SAD će poštivati pravila i zakone Bolivije (AFP)

Bolivijski predsjednik Evo Morales poručio je da američki agenti za borbu protiv droge nisu dobrodošli natrag u njegovu zemlju, uprkos nedavnoj najavi o normalizaciji diplomatskih odnosa s Washingtonom.

Morales je rekao novinarima u Bogoti, tokom regionalnog samita u kolumbijskom glavnom gradu, da je to stvar „digniteta i suvereniteta.“

Bolivijski odjel za borbu protiv narkotika, koji sarađuje usko sa američkom DEA, često se sukobljava sa uzgajivačima koke.

“Po prvi put od osnivanja Bolivije, SAD će poštivati pravila i zakone Bolivije”, rekao je Morales, prema sporazumu potpisanom u ponedjeljak, kojim se vraća uspostava punih diplomatskih odnose Bolivije i Washingtona.

Tri godine kasnije

Sporazum dolazi tri godine nakon što je bolivijska ljevičarska vlada protjerala američkog ambasadora i i DEA-u zbog navode podrške i poticanja opozicije.

Sporazum poziva na ponovnu razmjenu ambasadora što je prije moguće, te blisku saradnju u nadgledanju narkotika, kao i trgovini i razvoju.

Morales je izjavio kako on još smatra da je ambasador protjeran u septembru 2008. godine Philip Goldberg “zavjerenik”. Manje od dva mjeseca kasnije, on je izbacio DEA-u.

Washington opovrgava navode bolivijske vlade da je Goldberg radio na zbacivanju Moralesa.

Zvaničnici za suzbijanja zloupotrebe opojnih droga kažu da je proizvodnja kokaina u porastu otkako je DEA izbačena, te da bolivijski narko-dileri skupa s meksičkim i kolumbijskim kreću u podizanje još sofisticiranijih laboratorija.

Sporazum o normalizaciji odnosa ne rješava pitanje obnove trgovinskih povlastica sa SAD-om, koji je Washington suspendirao u decembru 2008. godine, a za koji  bolivijske vlasti kažu da je zemlju koštao milione dolara, uz gubitak na hiljade radnih mjesta.

Analitičarka Kathryn Ledebur iz Centra za andske informacije, kazala je da normalizacija odnosa “ne predstavlja kraj trvenja između SAD-a i Bolivije, ali stvara novi diplomatski okvir za pokušaj rješavanja problema”.

Washington je također i bez ambasadora u Venecueli, čiji je predsjednik Hugo Chavez bliski saveznik Moralesa.

Izvor: Agencije

 


Reklama