Berlusconi najavio odlazak

Italijanski premijer Silvio Berlusconi potvrdio je kako će dati ostavku nakon provođenja hitnih ekonomskih reformi koje zahtjeva Evropska Unija, te dodao kako Italija po njegovom odlasku mora održati izbore na kojima se on neće kandidirati.
Berlusconi, koji je sedmicama pod pritiskom da se povuče, kazao je kako je njegova odluka „gest odgovornosti“ prema državi.
„Ja ću podnijeti ostavku čim se izglasa zakon o budžetu i, pošto ne vjerujem da nije moguće napraviti neku drugu većinsku vladu, mislim da će izbori biti održati početkom februara i ja se neću na njima kandidirati“, kazao je u srijedu tokom razgovora sa urednikom lista La Stampa.
„Moramo dati Evropi i svijetu hitan i jak signal da ovakve stvari smatramo ozbiljnim“, izjavio je u srijedu.
Dodao je kako je protiv bilo kakve tranzicijske ili vlade nacionalnog jedinstva, ideje koje podržavaju brojni članovi opozicije, te da su prijevremeni izbori jedina alternativa.
Predsjednik Giorgio Napolitano je kazao u utorak kako je Berlusconi svjestan posljedica glasanja na ključne mjere štednje u parlamentu u kojem njegova koalicija nije uspjela osigurati većinu u Donjem domu.
Berlusconijeva vlada je sakupila svega 308 glasova, što je manje od apsolutne većine koja iznosi 316 od 630 zastupnika koliko broji Donji dom nakon što su bivši saveznici iz koalicije, pa čak i neki članovi Berlusconijeve stranke glasali protiv vlade.
Dramatična promjena tona
Međutim, mjere, koje su dio paketa reformi zahtjevan od drugih članova eurozone kao dio borbe protiv ogromnog italijanskog duga, su izglasane uz odluku parlamentaraca opozicije da budu suzdržani od glasanja.
U dramatičnoj promjeni tona, koji je obično prkosan, Berlusconi je u utorak navečer priznao da više nema parlamentarnu većinu i da će odstupiti za dobro države.
„Tržišta ne vjeruju da je Italija sposobna, niti da ima namjeru provesti ove reforme“, kazao je za njegovu privatnu televizijsku stanicu Mediaset, potvrdivši izjavu predsjednika.
„Činjenice kao što je ko vodi i ko ne vodi vladu je manje važna od činjenja onoga što je najbolje za državu“, dodao je.
U saopćenju Napolitana se ne navodi mogućnost novih izbora, dok je Berlusconi kazao kako misli da je ovo najbolje rješenje. Berlusconi je ranije kazao kako se neće kandidirati za četvrti mandat, no ne postoji ništa što bi ga moglo spriječiti u tome.
Italijanski premijer se do posljednje minute borio da zadrži vlast.
„U jednom trenutku, kamere su snimile papir na kojem je Berlusconi napisao „izdajice“. Očito, to je način na koji on vidi situaciju“, izvjestio je dopisnik Al Jazeere Tim Friend.
Berlusconijeva vlada je sakupila svega 308 glasova
„Razumijemo da je sve do kraja, čak i tokom sastanka s predsjednikom, on pokušavao ostati na vlasti.“
Tokom sastanka s Napolitanom koji je trajao sat vremena, Berlusconi je istakao hitnu potrebu donošenja novog zakona o budžetu u parlamentu, navodi se u saopćenju.
„Jednom kada se ovaj angažman ispuni, premijer će predati svoj mandat šefu države koji će nastaviti s potrebnim konsultacijama, vodeći veliku pažnju o pozicijama i prijedlozima svih političkih snaga“, kazao je predsjednik.
Odlazak 75-godišnjeg milijardera i medijskog magnata dolazi nakon procesa za korupciju i seksualnih skandala, dok je rastuća finansijska kriza u Italiji nanijela konačni udarac njegovim nastojanjima da ostane na vlasti.
Tri moguća scenarija
Italija je zamijenila Grčku na mjestu epicentra krize u eurozoni. Obveznice italijanske vlade su veoma blizu neizdrživog nivoa što bi moglo primorati treću najveću ekonomiju Evropske unije da traži otkup duga što Evropa sebi ne može priuštiti.
Analitičari smatraju kako postoje tri scenarija koji bi mogli uslijediti nakon odlaska Berlusconija: širenje vladajuće koalicije desnog centra, stvaranje vlade nacionalnog jedinstva ili prijevremeni izbori.
Prema prvom scenariju, Berlusconi bi mogao predati ono što je ostalo od njegove vlade nekom bliskom saradniku kao što je Angelino Alfaro, šef vladajuće stranke Naroda slobode (PDL) ili Giani Letta, sekretaru kabineta.
U drugom slučaju bi novi premijer mogao biti neki tehnokrata visokog profila poput Marija Montija, poštovanog dekana Univerziteta Bocconi, vodećeg istraživačkog centra u Italiji, a koji je također i bivši evropski komesar.
Ako se ne bi mogla stvoriti nova funkcionalna većina, onda će predsjednik Giorgio Napolitano biti primoran raspustiti parlament i napraviti prijevremene parlamentarne izbore prije zvaničnog kraja mandata aktuelne vlade koji istječe 2013. godine.
Izvori: Agencije