Pjongjang radi na reaktoru na laku vodu

Sjeverna Koreja je saopćila da ubrzano napreduje izgradnja eksperimentalnog reaktora na laku vodu i obogaćivanje urana i da je voljna dokazati miroljubivu prirodu svog nuklearnog programa preko Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
Ova vijest povećala je zabrinutost Seula i zemalja Zapada da izolirana komunistička zemlja razvija drugi način za proizvodnju nuklearnog oružja.
Pjongjang je u srijedu pozvao na nastavak međunarodnih razgovora, koji imaju za cilj odustajanje Sjeverne Koreje od nuklearnog programa u zamjenu za obimniju ekonomsku pomoć i međunarodno priznanje.
SAD i Južna Koreja, međutim, insistiraju da Pjongjang prethodno pokaže dobru volju preduzimanjem konkretnih koraka nuklearnog razoružanja.
“Izgradnja eksperimentalnog reaktora na laku vodu i nisko obogaćenog urana radi snabdijevanja potrebnim sirovinama napreduju brzo”, navedeno je u saopćenju ministarstva vanjskih poslova u Pjongjangu, koje je prenijela agencija KCNA.
U njemu je ponovljen poziv za obnavljanje razgovora šest država o nuklearnom problemu i rečeno da Sjeverna Koreja “može uvjeriti svijet u miroljubivu prirodu tih aktivnosti kroz IAEA”.
Posjeta delegacije IAEA Pjongjangu [EPA]
Razgovori šest država su prekinuti 2008. godine, kada je Sjeverna Koreja odbila zahtjev SAD-a i Seula da dozvoli sveobuhvatnu inspekciju kako bi se provjerili realizirani koraci po dogovoru o razoružanju iz 2005. godine.
Moderno postrojenje
Diplomate Sjeverne Koreje i SAD-a sastali su se prošlog mjeseca u nastojanju da pronađu način za obnavljanje razgovora.
Američki pregovarači su rekli da je tom prilikom postignut napredak, ali ne i suštinski proboj za nastavljanje zamrznutih pregovora.
I sjeverokorejski vođa Kim Jong Il ponovio je poziv za nastavak razgovora šest strana, koje je njegova zemlja napustila prije više od dvije godine.
Novi način obogaćivanja urana može omogućiti Sjmevernoj Koreji drugi put za pravljenje atomske bombe, uz postojeći sa plutonijem.
Analitičari kažu da je dogovor iz 2005. godine nejasan u pogledu obogaćenog urana, jer ga ne spominje, i smatraju da bi to Pjongjang mogao iskoristiti za proizvodnju atomskog oružja.
Američki ekspert Ziegfrid Hecker posjetio je Sjevernu Koreju prošle godine i obišao jedno postrojenje za obogaćivanje urana.
On je poslije toga izjavio da je bio “zapanjen” i da postrojenje izgleda veoma moderno.
Izvor: Agencije