Veliki odziv egipatskih birača

Brojna birališta u Egiptu ostat će otvorena do 21 sat zbog velikog interesovanja građana za prve parlamentarne izbore nakon okončanja tridesetogodišnje vladavine predsjednika Hosnija Mubaraka.
Pravo glasa ima 17,5 miliona građana, a za donji dom parlamenta kandidiralo se gotovo 4.000 kandidata.
„Veliki broj građana, iako su ranije imali biračko pravo, danas je prvi put izašao i glasao“, rekao je reporter Al Jazeere Vladimir Bobetić.
Veliko interesovanje Egipćana za izbore vlada i u dijaspori. U Saudijskoj Arabiji, do 17 sati glasalo je 20.000 egipatskih državljana.
Međutim, do 17 sati uloženo je i 169 žalbi na ispravnost izbornog procesa, a pojedini članovi izbornog favorita, Muslimanskog bratstva, kršili su izbornu šutnju, javio je Bobetić.
Više koalicija
On je rekao i da pojedina biračka mjesta u ponedjeljak nisu bila otvorena, ili su otvorena kasno, zbog kašnjenja sudija koji nadgledaju izborni proces.
Egipatske vlasti uvele su kaznu od 65 eura za sve građane koji imaju lične karte a nisu glasali.
„Za one koji nisu glasali postoji centralni registar“, rekao je Bobetić. „Svaki sledeći put kad budu došli u državnu upravu . . . sistem će pokazati da nisu glasali i odmah će im biti naplaćena kazna“.
Egipat je odbio prisustvo stranih posmatrača, a regularnost izbora nadgleda preko 9.000 sudija.
Prema prvim indicijama i velikom odzivu birača, izbori bi trebali biti demokratski, rekla je za Al Jazeeru politička analitičarka i blogerka, Amira Al-Tahawy.
Ipak, Tahawy sumnja da će parlament samostalno formirati vladu, te tvrdi da Vrhovno vijeće oružanih snaga (SCAF) neće odustati od kontrole političkog života.
“Ako se događaji nastave razvijati pravcem kojim se sada kreću i ne dođe do krivotvorenja glasova, danas ili sutra – i ukoliko ne dođe do poigravanja sa glasovima do kraja izbora – vjerovatno će glasanje biti demokratsko i transparentno“, rekla je Tahawy.
„Vidjet ćemo u narednom periodu kako će parlament izvršiti dodijeljenu ulogu. Time ne mislim samo na način njegovog formiranja, već na koji način će predstaviti volju naroda i opravdati dodijeljene glasove.”
Na egipatskim izborima sudjeluje više koalicija. Najveće šanse za pobjedu ima Demokratska alijansa u kojoj se nalazi Muslimansko bratstvo.
Islamska alijansa zalaže se za uvođenje šerijata i teokratske države.
Koalicija Revolucija se nastavlja nastala je od stranaka formiranih poslije januarske revolucije, dok Egipatski blok okuplja uglavnom liberalne stranke.
Građani biraju 168 od 498 poslanika donjeg doma parlamenta, poznatog kao Narodna skupština. Posebne kvote odvojene su za predstavnike iz reda seljaka i radnika, javio je Bobetić.
Još 10 zastupnika odredit će glavni vojni zapovjednik, sada i šef države, maršal Hussein Tantawi.
Trećina zastupnika bira se izravno u izbornim okruzima, a dvije trećine preko izbornih lista proporcionalnim sistemom.
Egipat je podijeljen na 27 kantona kojima vlada guverner, a svaka od njih opet u tri skupine koje će birati u nizu u dva izborna kruga.
Utorak je drugi dan glasanja, nakon čega slijedi prebrojavanje glasova i drugi krug za kandidate koji osvoje isti broj glasova.
Škola demokratije
U Damieti, gradu na delti Nila, neki birači su rekli da će kazniti Muslimansko bratstvo zbog oportunizma.
“Mislim da je Bratstvo izgubilo više u posljednja tri mjeseca nego što je izgradilo u posljednja tri desetljeća”, rekao je turistički radnik Ayman Soliman (35), dodajući da će glasati za umjerenu islamističku Wasat partiju.
Ipak, Bratstvo je u očiglednoj prednosti zbog disciplinirane organizacije i protivljenja Mubarakovoj vlasti mnogo prije narodne pobune protiv bivšeg egipatskog predsjednika, javlja Reuters.
Neki glasači su poveli djecu u namjeri da ih nauče da upražnjavaju svoja demokratska prava.
“Glasam za slobodu. Živjeli smo u ropstvu. Sada želimo pravdu i slobodu”, rekao je Iris Nawar (50) koji po prvi put glasa.
“Bojimo se Muslimanskog bratstva. Međutim, živjeli smo 30 godina pod Mubarakom, pa možemo živjeti i s njima”, dodao je.
Rezultati sva tri kruga izbora bit će poznati 13. januara.
Egipćani će ponovo izaći na birališta 29. januara kako bi izabrali članove gornjeg doma parlamenta, koji ima ustavotvornu ulogu.
Izvori: Al Jazeera i agencije