Buzek za obnovu pregovora EU i Turske

Buzek je izrazio "ozbiljnu zabrinutost" povodom najave Turske da će zamrznuti odnose s EU (EPA)

Predsjednik Evropskog parlamenta (EP) Jeri Buzek pozvao je na obnovu pristupnih pregovora Evropske unije (EU) s Turskom, koji su u zastoju zbog spora o Kipru.

“Pregovori Turske i EU o pristupanju blokirani su mjesecima i vjerujem da će, ukoliko uspijemo krenuti naprijed, to voditi rješenjima koja će biti korisna za obje strane”, rekao je u on u obraćanju poslanicima u turskom parlamentu, koje su prenijeli turski radio i televizija.

Buzek je izrazio “ozbiljnu zabrinutost” povodom najave Turske da će zamrznuti odnose s EU ako Republika Kipar sredinom iduće godine preuzme šestomjesečnu funkciju predsjedavajućeg EU, prije nego što bude pronađeno rješenje za podijeljeni otok, prenosi AFP.

Ankara ne priznaje vladu u Nikoziji, iako je ona priznata i u Briselu i u Ujedinjenim narodima (UN) u New Yorku.

Turska je stekla status kandidata za ulazak u EU 1999, a pristupne pregovore je počela 2005. godine.

Ujedinjenje otoka

Približavanje Briselu nije mnogo odmaklo od početka upravo zato što Ankara ne priznaje Republiku Kipar, zemlju koja je 2004. godine primljena u članstvo EU.

Kipar je podijeljen 1974. godine, poslije turske vojne intervencije i tamošnji Turci su proglasili nezavisnu državu, koju je do sada priznala samo vlada u Ankari.

U međuvremenu su pokrenuti pregovori o ponovnom ujedinjenju otoka, koji se vode pod pokroviteljstvom UN-a, ali za sada bez vidljivijih rezultata.

Turska se zalaže da se ubrzaju pregovori između dviju zajednica na Kipru – turske i grčke – da bi se našlo sveobuhvatno i prihvatljivo rješenje prije nego što Nikozija preuzme funkciju predsjedavajućeg EU 1. jula 2012. godine.

Buzek je kritizirao Tursku zbog gušenja slobode štampe i izrazio zabrinutost zbog velikog broja novinara po turskim zatvorima.

“Lično sam zabrinut zbog situacije u oblasti slobode štampe i slobode govora” u Turskoj, rekao je on po završetku dvodnevne posjete Ankari.

Neuobičajena situacija

“Zatvaranje tako velikog broja novinara nije uobičajena situacija u poređenju s onom u drugim evropskim zemljama… To je vrlo neuobičajena situacija”, ocijenio je Buzek, prenosi AFP.

Nedavno hapšenje nekoliko desetina novinara, kao i ograničenje korištenja Interneta, izazvalo je u međunarodnoj zajednici zabrinutost za slobodu štampe i govora u Turskoj.

Prema podacima grupa za zaštitu ljudskih prava, u toj zemlji je trenutno oko 60 novinara u zatvoru, među kojima ima istaknutih kritičara vlasti koji su već duže vreme pod istragom zbog navoda o kovanju zavere radi diskreditiranja vlade.

Kritičari tvrde da su hapšenja novinara dio kampanje za “ućutkavanje” opozicije.

“Nužno je preduzeti nešto”, kazao je Buzek, govoreći o turskim zakonima koji ograničavaju slobodu izražavanja i antiterorističkim zakonima po kojima se sudi mnogim novinarima.

“Bez slobodnih medija ne možemo imati pravu demokratiju”, ocijenio je predsjednik EP-a i dodao da Ankara u ovom trenutku ima “historijsku mogućnost” da riješi taj problem pošto priprema izmjene Ustava.

Izvor: Agencije


Reklama