Plemena protestiraju zbog libijske vlade

Pojedina libijska plemena izjavila su u srijedu da neće priznati novu vladu, dan nakon što je ona formirana, čime su oživjeli regionalna i plemenska suparništva koja prijete stabilizaciji zemlje, prenosi Reuters.
Premijer Abdurrahim El-Keib imenovao je sastav vlade nadajući se da će tako umiriti šarenilo plemena, regionalnih interesa i ideoloških kampova koji se natječu popuniti vakuum nastao nakon pada sa vlasti Muammara Gaddafija.
U početku nije bilo znakova neslaganja među najvećim interesnim grupama u vezi novog kabineta – pogotovo islamista, koji su dobili jedan od najvećih resora – ali male grupacije su se žalile da su zanemarene.
Ne vladi autsajdera
Formiranje nove vlade posljednji je korak u naporima Libije da izgradi državne institucije, tri mjeseca nakon što je u Arapskom proljeću završena 42-godišnja vladavina Muammara Gaddafija.
Blizu 150 ljudi protestiralo je u srijedu ispred hotela u istočnom gradu Bengazi, gdje se nalazi vodstvo Nacionalnog prelaznog vijeća (NPV), kazali su svjedoci, prenosi Reuters.
Demonstranti su nosili transparente s porukama: “Ne vladi autsajdera!”, kazali su svjedoci.
Demonstracije su vodili lideri plemena iz Bengazija Avadži i Magariba, jer su ljuti što nemaju svojih predstavnika na ključnim pozicijama u vladi.
Također, grupa koja sebe naziva Libijski kongres Amaziga navodi u saopćenju da obustavlja sve odnose s NPV-om, u znak protesta na izbor ministara.
Pritisak iz Džada
Amazigi, ili Berberi, etnička su manjina koja je pretrpjela progon pod Gaddafijem i vrše pritisak za veće priznanje svog jezika i kulture u novoj Libiji.
U gradu Džadu, u kojem su Amazigi dominantni, u Nafusa planinama jugo-zapadno od Tripolija, oko 30 mladića okupilo se na centralnom trgu pokušavajući regrutirati ljude koji će putovati u Tripoli i tamo demontrirati za bolje pozicije u vladi.
Tužitelj Međunarodnog krivičnog suda (ICC) Luis Moreno-Ocampo kazao je tokom posjete Tripoliju da bi suđenje Gaddafijevom sinu Saifu al-Islamu moglo biti održano u Libiji, ukoliko se ispoštuju određeni uvjeti.
On je također rekao Reutersu da vjeruje kako Gaddfijev bivši šef obavještajne službe Abdullah al-Senussi, kojeg, kao i Saifa al-Islama, ICC traži radi optužnice, uopće nije uhapšen.
Libijski zvaničnici su ranije objavili da je on uhapšen.
Izvor: Agencije