Nagrada Saharov učesnicima Arapskog proljeća

Petero učesnika Arapskog proljeća ovogodišnji su dobitnici nagrade Saharov za slobodu misli koju dodjeljuje Evropski parlament (EP).
Dobitnici uglednog priznanja su Tunižanin Mohamed Bouazizi, koji je nagrađen posthumno, Egipćanka Asmaa Mahfouz, libijski disident Ahmed al-Zubair Ahmed al-Senussi, sirijska odvjetnica Razan Zeitouneh te karikaturista iz iste zemlje Ali Farzat.
Mohamed Buazizi, jedan od dobitnika nagrade, smatra se osobom koja je svojim očajničkim činom spaljivanja podstakla Arapsko proljeće u Tunisu, koje se kasnije proširilo i na druge zemlje.
Asmaa Mahfouz je učestvovala u osnivanju Pokreta mladih 6. april, koji je uputio poziv za prvo okupljanje na trgu Tahrir u Kairu, koji su kasnije doveli do svrgavanja egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka.
Koautori borbe
Nagrađeni su i Ahmed al-Sanussi, 77-godišnji libijski disident koji je proveo 31 godinu u zatvoru zbog protivljenja vlasti Moammara Gaddafija.
Razan Zeitouneh, 34-godišnja odvjetnica, rukovodi komitetima koji upravljaju pobunom u Siriji, a njen sunardonjak Ali Farzat novinski je karikaturista koga su u augustu pretukle sirijske snage bezbjednosti, polomivši mu obje ruke.
Predsjednik EP-a Jerzy Buzek rekao je da ovogodišnji dobitnici simboliziju borbu za demokratiju, ljudska prava. „Oni su koautori historijske borbe za promjene u arapskom svijetu“, kazao je Buzek.
Nagrada, koja je nazvana po sovjetskom fizičaru i disidentu Andreju Saharovu, dobitnicima će biti svečano uručena u decembru.
Prethodni dobitnici
Nagrade Saharov dodjeljuju se od 1988. godine pojedincima i organizacijama koje su imale značajan doprinos u borbi za ljudska prava i demokratiju.
Među dobitnicima ovog priznanja su i bivši južnoafrički predsjednik Nelson Mandela te nekadašnji generalni sekretar Ujedinjenih naroda (UN) Kofi Annan, a nagrada je tri pruta otišla i u našu regiju.
Sarajevskom dnevnom listu Oslobođenje prestižna nagrada dodijeljena je 1993. godine, kosovski politički disident Adem Demaci dobio ju je 1991, a prvi predsjednik Kosova Ibrahim Rugova dobio je priznanje 1998. godine.
Izvor: Al Jazeera i agencije