Verbalne čarke SAD i Rusije o Siriji

SAD su, okrivljujući režim u Damasku za nasilje, izrazile neslaganje s procjenom Rusije da napadi Slobodne sirijske vojske, vojnika koji su prebjegli i prešli na stranu opozicije, guraju Siriju u građanski rat.
“Smatramo da je to netačna procjena”, izjavio je zamjenik portparola američkog State Departmenta Mark Toner.
“Ako Rusija opisuje to kao građanski rat, mi smatramo da je to kampanja nasilja, zastrašivanja i represije režima predsjednika Bashara al-Assada nad nevinim demonstrantima”, rekao je Toner, a prenio AFP.
Opasan put
Američki zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, izjavio je da komentari ruskih zvaničnika “idu u korist sirijskog režima”, koji tvrdi da pobunu protiv vlasti vode teroristi i razbojnici, javio je Tanjug.
“Vidjeli smo nasilje, vjerujemo da zemlja ide opasnim putem, ali tlačenje, represija i ubijanje nevinih civila koje čini sirijski režim pogoršali su situaciju i doveli do ovoga”, rekao je neimenovani zvaničnik.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ocijenio je da napad sirijskih pobunjenika na vojnu zgradu u Damasku izgleda kao početak građanskog rata.
Lavrov je pozvao sirijske vlasti i opoziciju da prekinu nasilje i da pregovaraju, prenijela je agencija AP.
On je rekao da jučerašnji napad članova Slobodne sirijske vojske “već izgleda kao građanski rat”.
Kako je za Al Jazeeru izjavio glasnogovornik Sirijske revolucionarne generalne komisije, vojnici Slobodne sirijske vojske pucali su iz teškog naoružanja na veliki centar obavještajne službe sirijskog zrakoplovstva u sjevernom dijelu Damaska, na autoputu koji povezuje prijestolnicu sa Halebom.
Glasnogovornik je također rekao da se napad desio nakon racije koju je sirijska vojske izvela u Harasti u utorak. Dodao je da su prebjegli vojnici pažljivo i koordinirano pobjegli iz vojske sa svojim oružjem.
Sirijski opservatorij za ljudska prava, sa sjedištem u Londonu, saopćio je da je barem osam pripadnika vojske i snaga sigurnosti poginulo prilikom napada na kontrolni punkt u selu Kfar Zeita blizu Hame u centralnoj Siriji.
Sirijskom vojskom upravlja Assadov brat Maher, kao i članovi njihove manjinske alavitske sekte, koja pripada šiitskom islamu. Ali vojnici su uglavnom suniti, koji predstavljaju većinu u Siriji, i koji sve više bježe iz vojske.
Lideri sirijske opozicije koji su u utorak posjetili Moskvu ostali su pri stavu da ne pregovaraju sa predsjednikom Basharom al Assadom, kojeg pokušavaju da svrgnu sa vlasti.
Rok Arapske lige
S druge strane, ministri inostranih poslova zemalja Arapske lige dali su sirijskoj vladi tri dana da okonča nasilje protiv demonstranata i dozvoli ulazak timovima posmatrača.
Ministri na sastanku u marokanskoj prijestonici Rabatu, nisu naveli šta će se dogoditi ako Damask ne ispuni te zadatke, javila je Srna.
Katarski premijer šeik Hamad Bin Jassem al-Thani rekao je da nije riječ o nekom upozorenju.
“Mi smo skoro na kraju puta što se tiče napora Arapske lige u domenu pregovora sa Sirijom”, rekao je on.
Pristalice sirijskog predsjednika Bashara al Assada napali su više arapskih ambasada u Damasku.
Televizija Al Arabija je javila da su u srijedu mete bile ambasade Katara, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Maroka.
Francuska je pozvala svog ambasadora iz Sirije na konzultacije u Pariz.
U Ankari je turski predsjednik Abdullah Gul zbog napada na turska diplomatske misije tokom vikenda upozorio kako Turska više neće tolerirati takve napade.
Izvor: Al Jazeera i agencije