U Keniji se od kostiju pravi nakit

Stanovnici izdvojenog i nedostupnog kenijskog Lodvara kosti uginulih životinja pretvaraju u ukrasni nakit i predmete za pokućstvo, te tako poboljšavaju kućni budžet.

Kosti se prije obrade otkuhavaju kako bi se uklonili svi ostaci mesa. Nakon toga slijedi stručno rezanje, brušenje i poliranje, te počinju ličiti na robu za tržište. U obližnjim ženskim zadrugama prozvodi dobivaju svoj finalni oblik, te se kasnije prodaju u trgovinama i štandovima, uz pomoć lokalne katoličke biskupije.

„Radimo sa kostima deva, goveda i koza. To su stvari koje se mogu naći ovdje u Lodvaru. Mlade želimo naučiti koje materijale mogu naći ovdje tako da ne moraju daleko tražiti i kakvu korist mogu od toga imati“, rekla je za Al Jazeeru voditeljica zadruge Cecilia Mucheru.

Sastavni dio kulture

Mnoge žene koje tu rade dolaze iz ruralnih dijelova Turkana koje su napustile zbog teškog života. Umjetnost rada sa kostima je tradicionalna u ovoj regiji, a ukrašavanje glave, ušiju i vrata ovim nakitom je sastavni dio lokalne kulture. 

Nose ga na različite načine i muškaraci i žene i djeca, a koristi i kao sredstvo identifikacije između plemenskih zajednica. Iako veliki dio ovog nakita služi za obrede i posebne ceremonije, ipak se najviše proda turistima koji komad ove kulture žele ponijeti kući.

“Odlučio kupiti stvari ovdje, jer želim promovisati ekonomiju Turkana regije. Za mene nema potrebe da vozim do Kitale ili Eldoret ili u Nairobi kako bih kupio robu, kada mi je ona dostupna ovdje“, rekao je Doris Asimit, jedan od kupaca suvenira.

Jedan dio prikupljenog novca od prodaje donira se u svrhe finansiranja zdravstvenih i obrazovnih projekata.

Izvor: Al Jazeera


Reklama