SAD jačaju vojno prisustvo u Australiji

Američki predsjednik Barack Obama počeo je dva puta odgađanu posjetu Australiji, tokom koje će pažnju usmjeriti na jačanje 60-godišnjih vojnih veza između dviju zemalja.
Obami je ovo prva posjeta od izbora 2008. godine. Na aerodromu u Canberri ga je dočekala australska premijerka Julia Gillard.
Tokom obraćanja u australskom parlamentu on bi trebao iznijeti planove za širu ulogu SAD-a u regionu.
On je, također, postao prvi američki lider koji će posjetiti Darwin, gdje će odati počast poginulim američkim i australijskim vojnicima u Drugom svjetskom ratu.
Andrew Thomas, dopisnik Al Jazeere iz Canberre, kaže da “Washington smatra Australiju ključnim ekonomskim i vojnim saveznikom”.
SAD će poslati dodatne trupe na sjever Australije, u skladu s novim bilateralnim vojnim sporazumom koji predviđa da u Australiji na kraju bude raspoređeno 2.500 američkih vojnika, izjavila je Julia Gillard poslije razgovora s Obamom.
SAD neće imati stalnu vojnu bazu u Australiji, ali će povećati broj vojnika koji prelaze preko njene teritorije, pošto im Australija omogućava bolji pristup Južnom kineskom moru nego američke baze u Japanu i Južnoj Koreji.
Američki predsjednik doputovao je nakon foruma Azijsko-pacifičke saradnje (APEC) u Honoluluu na Havajima.
Andrew Thomas iz Canberre kaže: “Washington vidi Australiju kao strateškog saveznika, i ekonomskog i vojnog.”
Ključni govor
Američki predsjednik će svoju viziju šire američke uloge u regionu iznijeti u obraćanju australskom parlamentu u četvrtak u Canberri, javio je Reuters.
On će potom otputovati u Darwin, glavni grad australjiske reijtko naseljene Severne teritorije, koji važi kao kapija za Jugoistočnu Aziju, i najaviti planove za zajedničku obuku i vježbe više hiljada američkih marinaca i australske vojske.
Poslije posjete Australji, Obama će otputovati na Bali, kao prvi američki predsjednik koji će prisustovai Istočno-azijskom samitu, kome su SAD i Rusija pristupile ove godine.
Australija je američki saveznik, a posjeta američkog predsjednika je planirana i da bi se obilježilo 60 godina ANSUS-a, vojnog saveza SAD-a, Australije i Novog Zelanda, koji je okosnica australske vojne strategije, prenosi Reuters.
Obama je dva puta otkazao posjetu Australiji – u martu 2010. godine, zbog reforme zdravstva, i junu iste godine, zbog naftne krize u Meksičkom zaljevu.
Posjeta Clintonove
Američka državna tajnica Hillary Clinton naglasila jeda SAD pružaju vojnu i diplomatsku podršku Filipinima u sve oštrijem sporu s Kinom oko jednog arhipelaga u Južnom kineskom moru.
Hillary Clinton i njen filipinski kolega Albert del Rosario su u srijedu na palubi američkog razarača Fitzgerald u Manilskom zaljevu potpisali deklaraciju koja poziva na održavanje multilateralnih pregovora za rješavanje sporova na moru, kao što je onaj u Južnom kineskom moru.
U sporu je šest zemalja, ali Kina želi pregovore jedan na jedan i negoduje na moguće miješanje SAD-a.
Hillary Clinton je rekla da će SAD na Istočno-azijskom samitu, koji će biti održan na indonežanskom otoku Bali, “svakako očekivati i učestvovati u otvorenim i iskrenim razgovorima”, uključujući i one o izazovima na moru i načinima za njihovo prevazilaženje.
Izvor: Al Jazeera i agencije