Sedam ekstremista ubijeno u Pakistanu

SAD su proteklih godina izvele oko 200 napada bespilotnim letjelicama u Sjevernom Vaziristanu (EPA)

Najmanje sedam ektremista ubijeno je u napadu američke bespilotne letjelice na kuću na sjeverozapadu Pakistana, blizu granice s Afganistanom, saopćili su predstavnici pakistanske obavještajne službe.

Napad je izveden u Miran Shahu, glavnom gradu u plemenskoj oblasti Sjeverni Vaziristan, utočištu talibana i pripadnika al-Quede, kazali su ti zvaničnici, prenosi AP.

Prema njihovim riječima, većina ubijenih bili su pakistanski talibani.

SAD su proteklih godina izvele oko 200 napada bespilotnim letjelicama u Sjevernom Vaziristanu, a glavne mete su bili pripadnici al-Qaede i afganistanski talibani koji se bore protiv američkih snaga u Afganistanu i čije su baze u Pakistanu.

U nekim napadima su ubijeni i pakistanski talibani, koji su saveznici onih u susjednom Afganistanu, ali se bore protiv pakistanskih vlasti.

Washington nikad nije javno priznao da izvodi napade bespilotnim letjelicama na teritoriji Pakistana, ali američki zvaničnici su neformalno govorili o ubistvima mnogih komandanata al-Qaede i talibana.

Oštre kritike Islamabada

Islamabad je u javnosti više puta oštro kritizirao te napade, tvrdeći da predstavljaju kršenje suvereniteta zemlje, ali vjeruje se da vlada prećutno podržava ovakve akcije i čak dozvoljava američkim leteljecama da koriste baze u Pakistanu.

Pitanje američkih napada na teritoriji Pakistana postalo je posebno osjetljivo pošto su američki specijalci u maju u Pakistanu ubili vođu al-Qaede Osamu bin Ladena, ne obavijestivši pravovremeno Islamabad o toj operaciji.

Američka vojska je u međuvremenu počela s letovima nenaoružanih bespilotnih letjelica Predator iz zračne baze u Turskoj, kao dio zajedničke tursko-američke protuterorističke operacije u sjevernom Iraku, izvijestio je Washington Post, citirajući visokog dužnosnika Pentagona.

Američke snage obavljale su misije bespilotnih letjelica iz iračkih baza od 2007. godine i redovno su dijelile materijal videonadzora s turskom vladom, zabrinutom zbog napada Radničke partije Kurdistana (PKK), s uporištima u sjevernom Iraku.

No, s obzirom na to da bi američka vojska trebala napustiti Irak do kraja godine, dužnosnici u Washingtonu bili su prisiljeni razmotriti zahtjev Turske da se na njenom teritoriju stacioniraju bespilotne letjelice.

Njihovo prebacivanje u Tursku moglo bi ojačati diplomatski savez sa SAD-om, ali i riskirati da dovede SAD u središte regionalnog sukoba između Turske i Iraka, dvaju navodnih saveznika, dodaje list.

Reaper brži od Predatora

Dužnosnici Pentagona odbili su reći je li za četiri Predatora koja lete iz zračne baze Incirlik, zajedničke američko-turske vojne instalacije, dopušteno da pređu u irački zračni prostor. Senzori i kamere na Predatorima imaju domet od nekoliko kilometara.


Turska pokušava kupiti letjelice Reaper [EPA]

Turski ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu rekao je novinarima u subotu u Ankari da će rute leta bespilotnih letjelica kontrolirati turska vojska.

Dužnosnici Pentagona odbili su komentirati detalje aranžmana između dviju zemalja.

U međuvremenu Turska također pokušava kupiti vlastitu flotu naprednijih bespilotnih letjelica Reaper, američke proizvodnje.

Reaper može letjeti dalje i brže od Predatora i nositi više municije i projektila.

Pentagon je saoćio da favorizira prodaju Reapera Turskoj, saveznici iz NATO-a, ali neki zastupnici u američkom Kongresu se tome protive, navodeći kao razlog tursko pogoršanje odnosa s Izraelom.

Izvor: Agencije


Reklama