Izrael najavio gradnju 800 stanova u istočnom Jerusalemu

Izrael će objaviti tendere za izgradnju više od 800 stanova u istočnom Jerusalemu, najavilo je izraelsko Ministarstvo stanovanja, a taj potez se povezuje sa nedavnim prijemom Palestinaca u Agenciju UN-a za obrazovanje, nauku i kulturu, UNESCO.
Portparol ministarstva Ariel Rosenberg rekao je da je objavljeno formalno obavještenje o namjerama, precizirajući da bi se 749 stanova gradilo u Har Homi, a 65 u Pisgat Zevu, kvartovima koji se nalaze u okupiranom i kasnije anektiranom istočnom Jerusalemu, javio je Tanjug.
Palestinski pregovarač Saeb Erekat izjavio je tim povodom da četvorka bliskoistočnih mirovnih posrednika nije uspjela stvoriti odgovarajuću atmosferu za obnovu mirovnih pregovora, posebno u svjetlu najave Izraela o izgradnji.
“Izrael je odgovorio na pokušaje četvorke da se obnove pregovori novom objavom o izgradnji u istočnom Jerusalemu, kazao je Erekat za AFP.
Ubrzati izgradnju
Četvorka koju čine SAD, UN, Rusija i EU pokušava vratiti dvije strane za pregovarački stol kako bi se mirovni sporazum postigao do kraja slijedeće godine, ali za sada nema znakova napretka.
Rosenberg je otvoreno rekao da je objavljivanje tendera koje se očekuje za mjesec, dva povezano sa direktivom vlade Izraela da se ubrza izgradnja naselja nakon što su Palestinci primljeni u UNESCO.
On je, međutim, rekao da izgradnja neće početi za godinu, godinu i po.
Uži sastav izraelske vlade odlučio je 1. novembra ubrzati izgradnju stanova za naseljenike u mahom arapskom, istočnom Jerusalemu i u obližnjim jevrejskim naseljima na Zapadnoj obali kako bi kaznio Palestince.
Tada je rečeno da će se graditi 2.000 stanova, od toga većina u istočnom Jeruzalemu.
Palestinci tamo planiraju proglasiti glavni grad svoje buduće države koja će obuhvatiti Zapadnu obalu i pojas Gaze.
Izvor: Agencije