Gillard za prodaju urana Indiji

Australska premijerka Julia Gillard izjavila je kako podržava odbacivanje zabrane prodaje urana Indiji kao načina jačanja odnosa s jednom od najbrže rastućih ekonomija svijeta.
Ona je kazala kako će vladajuća Laburistička stranka debatirati o ukidanju zabrane na svome kongresu narednog mjeseca.
“Vjerujem da je došlo vrijeme za Laburističku partiju da promijeni ovaj stav. Prodaja urana Indiji biti će dobra za australsku ekonomiju i nove poslove”, rekla je premijerka novinarima u utorak.
“Ovo je jedan od načina kojima možemo unaprijediti odnose s Indijom. Imamo dobre odnose s Indijom; to je najveća demokratija na svijetu, stabilna demokratija”, dodala je.
Zvanična Canberra trenutno odbija prodati nuklearni materijal Indiji jer ova država nije potpisala Ugovor o neproliferaciji (NPT), koji ima za cilj kontroliranje širenja nuklearnog oružja i promovira razvoj nuklearne energije za mirnodopske svrhe.
Indija je provela testiranje nuklearnog oružja 1998. godine i jedna je od tri nacije koje posjeduju nuklearno oružje a koje nisu potpisnici NPT-a. To su još Izrael i Pakistan.
Problemi u stranci
Stav premijerke Gillard će vjerovatno izazvati velike reakcije u Australiji, ali ona može računati na podršku dominantne desničarske frakcije laburista u odbacivanju zabrane, kao i od konzervativne opozicije, koja također podržava prodaju urana Indiji.
Ova odluka neće morati ići na parlament na odobravanje.
Novinar Al Jazeere iz Sydneya Andrew Thomason kazao je: “Gillard neće imati problema s izglasavanjem bilo kojeg zakona. Ona će imati više problema sa svojim kolegama iz stranke. Neki ljevičari iz stranke ne žele da se uran proda Indiji.”
“Također, Partija zelenih, koja je dio manjinske vlade premijerke, protiv je ovog zakona.”
Premijerka Gillard je kazala kako bi se promjena politike odnosila samo na Indiju i ne bi otvorila put potencijalnim prodajama uranijuma Izraelu i Pakistanu, pošto je samo Indija tražila i dobila izuzeće iz Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) i Grupe nuklearnih dobavljača (NSG).
“To stavlja Indiju u posebnu klasu. Kada pogledate druge države, bilo da je riječ o Izraelu ili Pakistanu, oni nisu u toj istoj klasi”, rekla je Julia Gillard.
Promjena politike premijerke dolazi uoči posjete američkog predsjednika Baracka Obame Australiji i dovodi australski stav oko urana u istu ravan s onim što ima SAD.
Washington je 2008. godine potpisao važan ugovor oko civilnog korištenja nuklearne energije s Indijom kojim se regulira korištenje urana za dobijanje ove energije.
Australija, jedan od najbližih saveznika SAD-a u regiji, podržala je američko-indijski ugovor kao jedna od 46 članica NSG-a, ali je odbijala prodati uran Indiji.
Indija se dugo žalila oko zabrane i tražila pristup nuklearnim materijalima za svoj energetski sektor i rastuću ekonomiju.
Australija drži blizu 40 posto poznatih svjetskih rezervi urana, ali opskrbljuje svega 19 posto svjetskog tržišta. Ne posjeduje nuklearne elektrane.
Izvor: Al Jazeera i agencije