Ranjivi narodi protiv klimatskih promjena

Forum o ranjivoj klimi sazvao je u Bangladešu zemlje koje su zabrinute prijetnjom o klimatskim promjenama.
Šeik Hasina, premijer Bangladeša, inaugurirao je konferenciju u Daki u ponedjeljak, na kojoj je također prisustvovao i glavni tajnik UN-a, Ban Ki-moon.
Cilj zemalja sudionica jeste stvaranje jedinstvene izjave tek nekoliko sedmica pred razgovore o istoj temi koji će se održati u Durbanu u Južnoj Africi, a koji su pod pokroviteljstvom Ujedinjenih Naroda.
„Prema sporazumu iz Dake, oni će se posvetiti smanjenju emisije ugljika jer je to za njih pitanje opstanka,“ rekao je Al Jazeerin Nicholas Haque u izvještaju iz sjevernoistočnog Bangladeša.
Glasovi bez težine
Ovih 18 zemalja zastupljenih na forumu, okupljenih za ublažavanje klimatskih promjena, zastupaju više od 500 miliona ljudi.
“Ipak, njihovi glasovi ne nose veliku političku težinu jer uglavnom dolaze iz siromašnih zemalja,“ rekao je naš dopisnik.
Stefan Priesner, UN-ov direktor zemalja u Daki, rekao je za Associated Press da se od zemalja očekuje izdavanje deklaracije kojom se od industrijaliziranih nacija zahtijeva akcija, te hitna podrška za ograničavanje gubitaka ljudskih života i drugih oštećenja.
“Cilj ove konferencije jeste da ujedinimo sve zemlje koje su pod neproporcionalnim uticajem klimatskih promjena u jedan glas,“ rekao je Mesbah ul Alam, Bangladešov tajnik za okolinu.
„Klimatske promjene su stvarne i već sada utiču na nas – živimo u poplavama, sa klimatskim izbjeglicama, sa povećanom slanosti priobalnih dijelova, te sa posljedicama povišenog nivoa mora,“ rekao je za AFP.
Među zemljama učesnicama Foruma u Daki su Afganistan, Butan, Kosta Rika, Etiopija, Maldivi, Nepal i Filipini.
Pritisak na bogate
“Veoma je obeshrabrujuće što je javno mnijenje u većim zemljama, a tu prije svega mislim na Sjevernu Ameriku, ne primjećuje važnost ovog problema,“ rekao je za Al Jazeeru Ross Mountain, generalni direktor organizacije koja stoji iza foruma u Bangladešu.
Dužnosnici su navodno razgovarali o načinima za dobivanje pomoći u tehnologiji, kapacitetima i finansijama za prilagođavanjem i nastavkom borbe za smanjenje emisije ugljika.
Forum o ranjivoj klimi je oformljen 2009. godine pod predsjedništvom Maldiva, koji su 2010. godine predsjedavanje predali Kiribatima.
Pored pritiska na bogate nacije da pomognu siromašnima, cilj je i pokazati neke od najinovativnijih strategija prilagođavanja koje se već koriste u pojedinim ranjivim zemljama.
“Cilj nam je i boriti se protiv pesimizma koji sada okružuje priče o klimatskim promjenama“ rekao je Saleem Huq s Međunarodnog univerziteta za okoliš i razvoj.
“Želimo pokazati kako najsiromašnije i najranjivije zemlje nisu pasivne, već proaktivne.“
Izvor: Al Jazeera i agencije