Novi predizborni izazov za Obamu

Barack Obama suočit će se sa nepredviđenim izazovom tokom kampanje za predsjedničke izbore 2012. godine, nakon što su zvaničnici Vrhovnog suda Sjedinjenih američkih država izjavili da će ova institucija donijeti odluku o ustavnosti zakona o zdravstvu.
Jednu od dvije žalbe na ovaj zakon, najveće Obamino zakonodavno dostignuće, zajedno je uložilo 26 američkih saveznih država.
Sudska odluka vjerovatno će biti izrečena sljedećeg juna, samo četiri mjeseca prije predsjedničkih izbora.
Dok je privreda, pogotovo visoka stopa nezaposlenosti, goruće pitanje za američke birače, zbog sudske intervencije i zdravstvo će biti na umu građana.
Građanska prava
Zdravstvenoj reformi oštro se protive republikanci. Oni smatraju da zakonska odredba koja Amerikance obavezuje da kupe zdravstveno osiguranje, i kažnjava ih dodatnim porezom, krši građanska prava zajamčena američkim ustavom.
Prilikom uvođenja ovog zakona, Obama je imao za cilj omogućiti zdravstveno osiguranje većini Amerikanaca.
Vođa republikanaca u Senatu Mitch McConnell nazvao je zakon „neprikosnovenim i neustavnim miješanjem federalne vlade u svakodnevne živote svakog Amerikanca“.
Glasnogovornik Bijele kuće Dan Pfeiffer rekao je u saopćenju da pozdravlja sudsku intervenciju i izjavio da je Obamina reforma zdravstva „ustavna“.
„Uvjereni smo da će se Vrhovni sud složiti“, izjavio je Pfeiffer kako prenosi Associated Press.
Devetočlano sudsko vijeće sastoji se od četiri konzervativna člana, četiri liberala te Anthonyja Kennedyja, koji je uglavnom na strani konzervativaca, te se samo ponekad priklanja liberalima.
Politički značaj
Odluka Vrhovnog suda o zdravstvenoj reformi imat će najveći politički značaj otkad je ova institucija 2000. godine presudila o sukobu oko broja glasova koje su na biralištima dobili predsjednički kandidati George Bush i Al Gore, odlučivši da je Bush pobijedio na izborima.
Postoji mogućnost i da sudsko vijeće neće donijeti odluku do 2015., kada mnoge od zakonskih odredbi postaju pravosnažne, nakon što je Vrhovni sud zahtijevao argumente od obje strane u odnosu na odluku nižestepenog suda da bilo kakva sudska odluka ne može biti donesena do te godine.
Vođa demokrata u zastupničkom domu, Nancy Pelosi, rekla je da je „uvjerena da će Vrhovni sud zaključiti da je zakon ustavan te da će Amerikanci uživati u nižim cijenama zdravstvenih usluga i boljem pristupu uslugama visokog kvaliteta“.
Zakon, koji je uveden 2010. godine, ima za cilj omogućiti zdravstveno osiguranje za više od 30 miliona Amerikanaca, kroz širenje državnog programa osiguranja, te obavezu da građani kupe zdravstveno osiguranje od 2014. ili plate kaznu.
Vođa republikanaca u Senatu Mitch McConnell nazvao je zakon „neprikosnovenim i neustavnim miješanjem federalne vlade u svakodnevne živote svakog Amerikanca“.
„U istraživanjima javnog mnijenja i na biračkim mjestima, Amerikanci su odbili zakonsku odredbu da moraju kupiti zdravstveno osiguranje koje odobrava vlada, te se nadam da će Vrhovni sud učiniti isto“, rekao je McConnell.
Izvori: Al Jazeera i agencije