Assad upozorio na novi Afganistan

Assad kazao kako je narod, nakon reformi, uz vladu Sirije (EPA)

Sirijski predsjednik Bashar al-Assad upozorio je na „zemljotres“ ukoliko Zapad intervenira u njegovoj državi.

U intervjuu za britanski list Sunday Telegraph, Assad je kazao da postoji rizik da međunarodna umješanost može pretvoriti Siriju u „drugi Afganistan“.

Assadovi komentari u subotu uslijedili su nakon što su se pojavili izvještaji o teškim borbama i sve većem broj žrtava u gradu Homs u proteklih nekoliko dana.

On je istakao kako je Sirija bila ključna u održanju mira u regiji.

Assadovi postupci su često kritizirani od strane Ujedinjenih naroda, Arapske Lige i zapadnih vlada zbog nasilnog gušenja ustanka protiv njegove vladavine, a koji traju već sedam mjeseci.

Čvorište regije

Predsjednik Sirije je u intervjuu kazao da će zapadne države „definitivno pojačati pritisak, no Sirija je drugačija u svakom aspektu od Egipta, Tunisa, Jemena“, uporedivši svoju državu sa drugima koje su pogođene u pobunama „Arapskog proljeća“.

„Historija im je drugačija. Politika je drugačija. Sirija je sada čvorište regije. To je linija rasjeda tla i ako se igrate sa tlom, izazvati ćete zemljotres“, kazao je.

„Da li želite vidjeti drugi Afganistan ili desetine Afganistana? Bilo kakav problem u Siriji će zapaliti cijelu regiju. Ako je plan da se podijeli Sirija, podijeliti će se cijela regija“, dodao je Assad.

U intervjuu za Al Jazeeru, Andrew Gilligan, novinar Telegrapha koji se susreo sa Assadom, kazao je kako se sirijski predsjednik činio „opušten i veoma susretljiv“ tokom razgovora.

„On nije klasični arapski diktator“, kazao je Gilligan. „Nije naprasit ili agresivan“.

Tokom govora o reformama, Assad „mi je rekao da je napravio veliki broj ustupaka“, nastavio je Gilligan. „Kazao mi je da je donio nekoliko novih zakona“.

UN procjenjuju da je više od 3.000 osoba, među kojima je blizu 200 djece, ubijeno tokom nemira. Od početka protesta u martu, sirijske vlasti su krivicu za nasilje pripisivale naoružanim osobama koje su, kako se navodi, ubile 1.100 vojnika i policajaca.

Sirija je zabranila izvještavanje većini međunarodnih medija sa svoje teritorije, čime je otežano potvrđivanje objava kako aktivista, tako i vlade.

Prizivanje intervencije

Louay Safi, član opozicionog Sirijskog nacionalnog vijeća, kazao je kako Assad mora razumjeti da predsjednik „priziva intervenciju.“

„Ako nastavi istom stazom, on će biti odgovoran za prizivanje intervencije“, kazao je za Al Jazeeru.

Safi je rekao kako bi se zabrana letenja „mogla razmatrati, ali bismo mi prvo voljeli vidjeti Arapsku Ligu, Arapske države i okolne države kako pojačavaju pritisak na vladu Sirije i jače sankcije prema državi, kako diplomatske, tako i ekonomske“.

Assad je rekao kako su sirijske vlasti napravile „brojne greške“ na početku pobune, ali kako se situacija trenutno popravila.

„Imamo malo policajaca i vojnika koji su obučeni da se bore sa al-Qaedom“, kazao je. „Ako pošaljete svoju vojsku na ulice, ista stvar bi se mogla desiti. Sada se mi borimo samo sa teroristima. Zato su se borbe smanjile“.

On je istakao kako je drugačije odgovorio na pozive za političke promjene nego drugi, sada zbačeni arapski lideri. „Nismo išli putem tvrdoglavih vlada“, kazao je.

„Šest dana nakon (početka protesta), ja sam pokrenuo promjere. Ljudi su bili skeptični da su reforme opijati za narod, no kada smo počeli objavljivati reforme, problemi su se počeli smanjivati. To je vrijeme kada se plima počela povlačiti. To je vrijeme kada je narod počeo podržavati vladu“, rekao je Assad za Sunday Telegraph.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama