Kina krenula u misiju za prikupljanje uzoraka asteroida

Kina, brzorastuća svemirska sila, mogla bi postati treća zemlja koja je uspješno donijela netaknute uzorke asteroida na Zemlju.

Kineski robot na Marsu: Misija je još jedan pokazatelj brzog razvoja kineskog svemirskog programa (China National Space Administration / EPA-EFE)

Kina je počela svoju prvu misiju prikupljanja uzoraka sa asteroida lansiranjem letjelice Tianwen-2, robotske sonde po kojoj bi ta brzorastuća svemirska sila mogla postati treća zemlja koja je uspješno donijela netaknute uzorke asteroida na Zemlju.

Raketa “Dugi marš 3B” poletjela je iz lansirnog centra u Xichangu, noseći svemirsku letjelicu Tianwen-2.

Tokom iduće godine ona će se približiti malom asteroidnom tijelu blizu Zemlje, poznatom kao “469219 Kamo'oalewa”, udaljenom oko 16 miliona kilometara, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.

Kineski državni medij Xinhua potvrdio je uspješno lansiranje Tianwen-2, nazvavši ga “potpunim uspjehom”.

Prema planu misije, Tianwen-2 bi trebao stići do asteroida u julu 2026. godine, a potom na Zemlju poslati kapsulu sa prikupljenim uzorcima, čije se slijetanje očekuje u novembru 2027.

Niz kineskih postignuća

Misija je još jedan pokazatelj brzog razvoja kineskog svemirskog programa, koji je posljednjih godina ostvario niz značajnih postignuća – od spuštanja robota na udaljenu stranu Mjeseca, preko izgradnje vlastite svemirske stanice u orbiti, do prikupljanja uzoraka sa Marsa i ulaganja u ambiciozan plan slanja ljudi na Mjesec do 2030.

Prvu misiju prikupljanja uzoraka s asteroida obavila je japanska letjelica Hayabusa 2010. Japan je to ponovio 2019. s misijom Ryugu, a potom je SAD 2020. izveo svoju prvu takvu misiju pod imenom OSIRIS-REx, koja je donijela uzorke s asteroida Bennu.

Asteroid Kamo'oalewa poznat je kao kvazisatelit Zemlje i bliski svemirski susjed koji već 100-ak godina kruži oko Sunca u orbiti sličnoj Zemljinoj, prema podacima NASA-e. Veličina mu se procjenjuje između 40 i 100 metara.

Izvor: Hina, Reuters

Reklama