Ruski borbeni avion Su-57 dobija naprednog AI ‘kopilota’
AI asistent integrisan je u avion, kako bi pružio podršku pilotu tokom ‘rutinskih letačkih operacija’, ali i ‘u borbenim scenarijima’.

Nevidljivi lovac pete generacije ruske avijacije Sukhoi Su-57 s vremenom bi mogao biti podržan bespilotnim aviosistemom (UAS) S-70 Okhotnik, koji bi mu služio kao lojalni pratilac i povećao borbene sposobnosti ovog aviona s posadom, piše Peter Suciu za The National Interest.
Moguće je da to neće biti jedina autonomna platforma za poboljšanje aviona Su-57.
Nastavite čitati
list of 4 itemsUkrajina zadala težak udarac ruskom bombarderu ‘Tu-95 Bear’
Izrael počinio novi masakr, kuća na meti raketnog napada
Ukrajina tvrdi da je oborila ruski borbeni avion Su-35
Ujedinjena aviokorporacija (UAC) na Međunarodnoj pomorskoj i avionskoj izložbi Langkawi (LIMA) 2025. u Maleziji promovisala je integrisani sistem umjetne inteligencije (AI) ovog aviona, koji služi kao virtuelni “kopilot” u višenamjenskom lovcu s jednim sjedalom.
Prema izvještaju međunarodne kompanije za vojnu analitiku Janes, funkcionalnost umjetne inteligencije bit će uključena u izvozni model borbenog aviona Su-57. Janes je citirao dužnosnika Rosoboronexporta koji je objasnio da je AI asistent integrisan u avion, kako bi pružio podršku pilotu tokom “rutinskih letačkih operacija”, ali i “u borbenim scenarijima”.
Iako detalji o ovom sistemu nisu objavljeni, potvrđeno je da bi AI sistem mogao biti uključen u avione Su-57 koji su planirani za izvoz.
Šta je digitalni kopilot Su-57?
UAC tvrdi da je borbeni avion s posadom opremljen naprednim kompjuterom koji može djelovati kao “drugi pilot”, pomažući ljudskom operateru tokom borbenih letova. Kompjuter može identifikovati potencijalne prijetnje i upravljati rutinskim letačkim operacijama, omogućavajući pilotu da se fokusira na ciljeve misije.
“Sistem je dizajniran da daje savjete pilotu u specifičnim situacijama i tokom taktičkih trenutaka”, rekao je dužnosnik Rosoboronexporta za Janes, te dodao kako je sistem osmišljen da pomogne ljudskom pilotu preuzimanjem aspekata rutinskih letačkih operacija, poput navigacije po tačkama puta i upravljanja sistemima leta“, dodao je ruski izvor.

Pilot će se moći fokusirati na „kritične zadatke“, uključujući lansiranje oružja, dok je dužnosnik Rosoboronexporta potvrdio da će za „ispuštanje oružja biti ipak zadužen čovjek“.
Sistem je također opisan kao vrlo prilagodljiv i temeljen na potrebama pravog pilota.
„Iskusnim pilotima možda će biti potrebno minimalno korištenje umjetne inteligencije. Međutim, novi piloti Su-57 mogu bolje koristiti funkcije umjetne inteligencije. Sve zavisi o kupcu“, objasnio je izvor UAC-a.
Odgoda isporuke i rizici
Međutim, postavljaju se neka pitanja.
Iako je ovaj virtuelni kopilot ključna komponenta aviona Su-57 od najranijeg razvoja lovca, nije jasno kako softver i hardver kompjutera prate tehnološki napredak, uključujući uvođenje velikih jezičnih modela i generativne umjetne inteligencije.
Lockheed Martin F-35 Lightning II, vjerovatno najnapredniji i najsposobniji lovac pete generacije koji je danas u upotrebi, takođe ima problem s nadogradnjom hardvera i softvera Technology Refresh-3 (TR-3), i to je čak godinu dana odgodilo neke isporuke.
S obzirom na sankcije s kojima se Moskva suočava, teško je zamisliti da ruski avion može nastaviti nadograđivati automatizovanu platformu koja može pratiti napredak računarske tehnologije.
Novi sistem kopilota
Rosoboronexport je na izložbu LIMA predstavio Su-57E, izvozni model lovca pete generacije. To se desilo nakon predstavljanja aviona na izložbama naoružanja i aviosajmovima u Egiptu, Kini i Indiji.
UAC je pokušao pronaći strane kupce, ali do sada nisu uspjeli.
Ne čini se da će situacija biti puno drugačija u Maleziji, ali odgovorni u Rosoboronexportu to možda vide drugačije.
„Avionska komponenta glavna je tema izložbe. Firma će u ovom segmentu predstaviti najnoviji ruski lovac pete generacije Su-57E, koji će zanimati predstavnike malajskih Kraljevskih zračnih snaga i drugih zemalja jugoistočne Azije.
Njegova osnovna prednost nad malom skupinom konkurenata je uspješno borbeno iskustvo u stvarnom oružanom sukobu uslijed neprijateljske upotrebe naprednih zračnih napada, odbrane umjetnom inteligencijom i mogućnosti elektroničkog ratovanja“, rekao je ured za medije Rosoboronexporta u izjavi državnoj novinskoj agenciji TASS.
To je vjerovatno poruka mnogim potencijalnim kupcima, a sada, isticanjem umjetne inteligencije, UAC će konačno moći sklopiti te poslove i napraviti transakcije.