Svaki četvrti posao u svijetu pod rizikom zbog AI-ja
Izvještaj pod nazivom ‘Generativna AI i poslovi: Precizniji globalni indeks izloženosti zanimanja’ predstavlja dosad najdetaljniju globalnu procjenu utjecaja vještačke inteligencije na tržište rada.

Četvrtina radnih mjesta širom svijeta potencijalno je izloženo utjecaju generativne vještačke inteligencije (GenAI), pokazuje izvještaj Međunarodne organizacije rada (ILO) i Nacionalnog istraživačkog instituta Poljske (NASK). Najugroženija su administrativna zanimanja i poslovi u sektorima s visokom digitalnom integracijom.
Izvještaj pod nazivom „Generativna AI i poslovi: Precizniji globalni indeks izloženosti zanimanja“ predstavlja dosad najdetaljniju globalnu procjenu utjecaja vještačke inteligencije na tržište rada.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKako je sarajevski ljekar postao žrtva AI-prevare
Microsoft pojačava cyber sigurnosnu saradnju sa evropskim vladama
Evropi je potrebna vlastita ‘Zlatna kupola’
Ipak, autori ističu da se vjerovatnije radi o transformaciji poslova, a ne masovnom gubitku zaposlenja.
„Prešli smo granice teorije i razvili alat koji se temelji na stvarnim poslovima“, rekao je Pawel Gmyrek, viši istraživač ILO-a i glavni autor izvještaja. „Kombinovali smo ljudsku procjenu, stručne analize i GenAI modele kako bismo kreirali metodu koju zemlje mogu koristiti za preciznu procjenu rizika i odgovor.“
Veća izloženost u razvijenim ekonomijama
Globalna stopa izloženosti GenAI iznosi 25 posto, dok u zemljama s visokim dohotkom dostiže 34 posto, zahvaljujući većoj digitalnoj povezanosti.
Administrativni poslovi su najugroženiji, jer GenAI može automatizovati širok spektar zadataka poput unosa podataka i obrade dokumenata. Također su izloženi i kognitivni poslovi u medijima, razvoju softvera i finansijama.
Indeks izloženosti zanimanja temelji se na gotovo 30.000 radnih zadataka, provjerenih pomoću AI ocjena, stručne validacije i podataka ILO-a o zaposlenju, omogućavajući detaljniju analizu utjecaja po zemljama i sektorima.
Rodna neravnopravnost u izloženosti GenAI-ju
Izvještaj otkriva i značajnu rodnu neravnotežu: u razvijenim zemljama čak 9,6 posto žena radi na poslovima visoko izloženim automatizaciji, dok je taj udio kod muškaraca samo 3,5 posto.
„Ovaj indeks pomaže u identifikaciji gdje GenAI može imati najveći utjecaj, kako bi se zemlje mogle bolje pripremiti i zaštititi radnike“, rekao je Marek Troszynski, viši stručnjak NASK-a i koautor izvještaja.
Iako GenAI može povećati produktivnost, izvještaj upozorava da će efekti zavisiti od brzine implementacije, nacionalne infrastrukture i digitalnih vještina radne snage.
„Tehnička ograničenja, infrastrukturne razlike i manjak vještina znače da će primjena GenAI-ja biti neujednačena“, kazala je Janine Berg, viša ekonomistica ILO-a.
Poziv na inkluzivne politike
Izvještaj poziva vlade, poslodavce i sindikate na socijalni dijalog i kreiranje politika koje štite radnike, promovišu dodatnu obuku i osiguravaju pravedne tranzicije u sektorima podložnim uticaju GenAI-ja.
Zaključci izvještaja usklađeni su s procjenom Međunarodnog monetarnog fonda iz 2024. godine da bi AI mogao utjecati na čak 40 posto radnih mjesta globalno, pri čemu će razvijene ekonomije biti najpogođenije.
Direktorica MMF-a Kristalina Georgieva ranije je upozorila da bi AI, ako se ne reguliše, mogao dodatno produbiti društvene nejednakosti.
„U većini scenarija, AI će vjerovatno pogoršati ukupnu nejednakost – trend koji kreatori politika moraju proaktivno riješiti“, rekla je Georgieva.