Evropska raketa lansirala špijunski satelit
Misija označava povratak Evrope u svemir u vrijeme kada se kontinent suočava s pitanjima o svojoj ulozi u kontekstu sigurnosnih napetosti sa SAD-om.

Nova evropska raketa Ariane 6 uspješno je lansirala francuski špijunski satelit u svojoj prvoj potpuno operativnoj misiji, označivši povratak Evrope u svemir u vrijeme kada se kontinent suočava s pitanjima o svojoj ulozi u kontekstu sigurnosnih napetosti sa SAD-om.
Bespilotna raketa poletjela je iz evropskog svemirskog centra u Francuskoj Gvajani. Ariane 6 proizvela je kompanija ArianeGroup, u suvlasništvu Airbusa i Safrana.
Nastavite čitati
list of 4 itemsAirbus i francuski Thales namjeravaju zajedno proizvoditi satelite
Njemačka sklopila ugovor od 2,1 milijardu eura za vojne satelite
Šef Airbusa: Boeingovi problemi teret su cijelom sektoru
Njeno lansiranje donijelo je simboličan poticaj evropskim nastojanjima za većom strateškom autonomijom.
Ipak, kapacitet lansiranja tih raketa i dalje je daleko iza američkog konkurenta SpaceX-a.
“Konsolidiramo našu nezavisnost u pristupu svemiru i doprinosimo osiguravanju suverenosti u ime naših građana”, izjavio je David Cavailloles, izvršni direktor operatera lansiranja Arianespace.
Evropske države dogovorile su 2014. razvoj rakete Ariane 6 za komercijalne i institucionalne misije kao odgovor na rastuću konkurenciju. No, planirano lansiranje 2020. godine više je puta odgođeno.
‘Kriza u evropskom svemirskom sektoru’
Evropa je u nekim misijama bila prisiljena osloniti se na SpaceX Elona Muska, što je uključivalo i dio evropskog satelitskog navigacijskog sistema Galileo.
Rat u Ukrajini prekinuo je zapadnu saradnju s ruskim raketama Sojuz, dok je italijanska Vega C bila prizemljena dvije godine, sve do prošlog decembra.
Šef Evropske svemirske agencije (ESA) Josef Aschbacher više puta je upozoravao na krizu u evropskom svemirskom sektoru.
Airbus je, također, izradio satelit, dok je njegov visokorezolucijski optički instrument razvila francusko-italijanska kompanija Thales Alenia Space (TAS), kojom upravljaju Thales i Leonardo.
Airbus i TAS trenutno pregovaraju o osnivanju nove zajedničke kompanije kako bi satelitske operacije prilagodili tržišnim promjenama, posebno rastućem utjecaju Muskovog Starlinka u niskoj orbiti.
Direktor Thalesa Patrice Caine izjavio je ove sedmice da su razgovori još “u istraživačkoj fazi”.