Kineski univerziteti podižu kvote za upis, težište na novim tehnologijama

Već u februaru univerziteti su počeli organizirati tečajeve o umjetnoj inteligenciji, temeljene na modelu startupa DeepSeek, koji je privukao pažnju javnosti širom svijeta.

DeepSeek je Kini, pod dirigentskom palicom istraživača s elitnih domaćih univerziteta, podario uspjeh (Florence Lo / Reuters)

Grupa vodećih kineskih univerziteta objavila je da će podići kvote za upis na preddiplomske studije, istaknuvši da će prednost imati „nacionalne strateške potrebe” i obrazovanje mladih za poslove na područjima poput umjetne inteligencije (AI), javlja Hina.

Već u februaru univerziteti su počeli organizirati tečajeve o umjetnoj inteligenciji, temeljene na modelu startupa DeepSeeka, koji je privukao pažnju javnosti širom svijeta niskim troškovima energije i računarske snage.

DeepSeek je Kini, pod dirigentskom palicom istraživača s elitnih domaćih univerziteta, podario uspjeh koji se, kako su naglašavali analitičari, može mjeriti sa SSSR-ovim lansiranjem prvog umjetnog satelita Sputnik 1 u Zemljinu orbitu 1957. godine, prije SAD-a.

Uspjeh kineskog startupa razotkrio je tako važnu ulogu ulaganja Pekinga u veliki bazen domaćih stručnjaka na STEM području, uz američka ograničenja dodjele viza kineskim studentima.

U takvim je uvjetima Pekinški univerzitet saopćio da će povećati kvotu na preddiplomskom studiju u 2025. za 150 mjesta, s težištem na područjima od „nacionalne strateške važnosti”, temeljnim disciplinama i „graničnim područjima u nastajanju”.

Poboljšanje inovacija

Tih 150 mjesta bit će raspoređeno uglavnom na studije informacijskih nauka i tehnologija, inženjerstvo i kliničku medicinu.

Univerzitet Renmin saopćio je istoga dana da će povećati upisnu kvotu za više od 100 mjesta na studijima vezanim za umjetnu inteligenciju, uz napomenu da žele poboljšati inovacije.

Povećanje kvote “usko je povezano” s planom koji bi Kinu trebao pretvoriti u „zemlju moćnog obrazovanja” i pomoći da se fokusira na obrazovanje radne snage u digitalnoj eri, dodali su.

Šangajski univerzitet Jiao Tong povećat će kvotu za 150 mjesta s fokusom na „vodeće tehnologije” i “hitno potrebne” sektore u nastajanju na području umjetne inteligencije, integriranih sklopova, biomedicine, zdravstva i “novih izvora energije”.

Početkom godine Peking je javnosti predstavio prvi akcijski plan koji bi koordinacijom obrazovne politike i učinkovitijim inovacijama trebao Kinu izgraditi u „naciju snažnog obrazovanja” do 2035.

Prethodno je najavljeno da će učenici u osnovnim i srednjim školama početi učiti o AI-ju kako bi se njegovala njihova kreativnost, potaknulo zanimanje za nauku i razvijale digitalne vještine.

Izvor: Agencije

Reklama