Biden organizira konferenciju o AI-ju, ali tek nakon izbora
Skup u San Franciscu bit će održan dvije sedmice nakon predsjedničkih izbora na kojima će se nadmetati Kamala Harris i Donald Trump, dvoje kandidata koji imaju različit pogled na AI.
Administracija američkog predsjednika Josepha Bidena će organizirati dvodnevni skup o umjetnoj inteligenciji (AI) u San Franciscu, ali nakon izbora u SAD-u. Planirano je da se konferencija održi 20. i 21. novembra, a na njoj će se raspravljati o koordinaciji sigurnog razvoja AI tehnologije i smanjenju opasnosti od nje, prenosi AP.
Najavljeno je učešće vladinih naučnika i eksperata za umjetnu inteligenciju iz najmanje devet zemalja. Američka sekretarka za trgovinu Gina Raimondo rekla je da će to biti prvi sastanak nakon samita u Velikoj Britaniji i majskog sastanka u Južnoj Koreji na temu unapređenje istraživanja i testiranja AI tehnologije.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump je nakon poraza 2020. lagao javnost i svog potpredsjednika
Reporteri bez granica: Pozvati Srbiju na odgovornost jer omogućava rad Putinove fabrike laži
Dan slobode pristupa informacijama: Regija u potrazi za transparentnošću
Među temama s kojima će se stručnjaci vjerovatno suočiti je stalni porast „fake profila“ generiranih umjetnom inteligencijom, ali i problem kako znati kada je AI sistem toliko sposoban ili opasan da mu je potrebna „zaštitna ograda“.
„Razmišljat ćemo o tome kako da radimo s drugim zemljama na postavljanju standarda u vezi s rizicima sintetičkog sadržaja i zlonamjerne upotrebe umjetne inteligencije, koju čine neprijateljski akteri“, rekla je Raimondo.
Bidenova naredba
Susret u San Franciscu je osmišljen kao vid saradnje na sigurnosnim mjerama uoči samita o umjetnoj inteligenciji, koji je zakazan za februar u Parizu.
No, sastanak u San Franciscu bit će održan dvije sedmice nakon predsjedničkih izbora na kojima će se nadmetati aktuelna potpredsjednica Kamala Harris, koja je pomogla da SAD zauzme stav o rizicima od umjetne inteligencije i bivši predsjednik Donald Trump koji je obećao da će poništiti Bidenovu politiku o umjetnoj inteligenciji ako bude izabran.
Biden je prošlog oktobra potpisao izvršnu naredbu o umjetnoj inteligenciji kojom se zahtijeva od programera najmoćnijih AI sistema da dijele rezultate testova sigurnosti i druge informacije s vlastima.
OpenAI otišao korak dalje
OpenAI, proizvođač ChatGPT-a, potvrdio je nedavno da je prije objavljivanja svog najnovijeg modela, nazvanog O1, odobrio rani pristup američkim i britanskim nacionalnim sigurnosnim institutima za umjetnu inteligenciju.
Novi proizvod prevazilazi čuveni chatbot kompanije u tome što je u stanju „izvoditi složeno rezoniranje“ i proizvede „dugački unutrašnji lanac misli“ kada odgovara na upit te predstavlja „srednji rizik“ u kategoriji oružja za masovno uništenje, navela je kompanija.
Otkako su generativni AI alati počeli osvajati svijet krajem 2022. godine, Bidenova administracija je gurala kompanije s umjetnom inteligencijom da se obavežu na testiranje svojih najsofisticiranijih modela prije nego što budu pušteni u javnost.
Tehnološke kompanije su se uglavnom složile o potrebi za regulacijom umjetne inteligencije, ali neke su bile nezadovoljne zbog prijedloga za koje tvrde da bi mogli da uguše inovacije, prenosi Beta.