Megaliti s lokaliteta Stonehenge potječu iz Škotske, a ne iz Velsa
Najveći kameni blok, koji je donesen u Stonehenge, neolitska populacija je više od 750 kilometara nosila do lokacije današnjeg monumenta, otkrili su arheolozi.
Nova studija britanskih arheologa otkrila je da megaliti s čuvenog lokaliteta Stonehenge potječu iz Škotske, a ne iz Velsa.
Najveći kameni blok, koji je donesen u Stonehenge, neolitska populacija je više od 750 kilometara nosila do lokacije današnjeg monumenta, prenosi The Guardian.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBritanski muzej dobiva donaciju vrijednu milijardu dolara
Pompeji će ograničiti broj dnevnih posjetilaca na 20.000
Klimatske promjene ugrožavaju drevni grad u Pakistanu
Više od jednog stoljeća je poznato da neki od kamenih blokova potječu iz Velsa i da su transportirani, ali se ne zna kako, gotovo 200 kilometara do lokacije monumentalnog neolitnog spomenika na Salisbury Plainu.
„Otkriće da jedan od centralnih megalita na lokalitetu Stonehenge nije iz Velsa već iz Škotske je iskreno šokantno“, rekao je jedan od arheologa koji je učestvovao u izradi studije objavljene u časopisu Nature.
‘Zapanjujuće otkriće’
Prema novim saznanjima, kako prenosi Tanjug, najveći kamen u Stonehengeu prevezen je ili prebačen na lokaciju monumenta na Salisbury Plainu iz sjeveroistočnog dijela Škotske, s udaljenosti od gotovo 750 kilometara.
„Ovo zapanjujuće otkriće ne samo da mijenja naše mišljenje o Stonehengeu, već kompletno mijenja naše mišljenje o kasnom neolitu. Nauka je prelijepa i izuzetna i bit će rasprava u decenijama koje dolaze. Ovo je zapanjujuće“, rekao je Rob Ixer, viši istraživač na Univerzitetskom koledžu u Londonu (UCL) i jedan od stručnjaka koji stoje iza studije.