WHO: Svako šesto dijete žrtva cyber-zlostavljanja
Otprilike jedan od osam školaraca od 11 do 15 godina odgovorio je da je već maltretirao nekoga u digitalnom prostoru.
Svako šesto školsko dijete žrtva je kibernetičkog zlostavljanja, navodi se u drugom izvještaju o zdravstvenom ponašanju djece školske dobi (HBSC) Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), koje je objavljeno u Kopenhagenu.
Nasilje na internetu posebno je značajno poraslo u odnosu na prethodni izvještaj 2018. Novi izvještaj odnosi se na podatke za period od 2018. do 2022. godine, prenosi Hina.
Nastavite čitati
list of 3 items#AJBCAFE: Internetski botovi – mala grupa glasnih napadača
Ucjene u cyber prostoru novo krivično djelo u Crnoj Gori
Gotovo 15 posto učenika već je doživjelo kibernetičko zlostavljanje. Udio žrtava među dječacima porastao je s 12 posto u izvještaju za 2018. na 15 posto, a među djevojčicama s 13 na 16 posto.
Otprilike jedan od osam školaraca od 11 do 15 godina odgovorio je da je već maltretirao nekoga u digitalnom prostoru.
Dok je 11 posto dječaka u izvještaju za 2018. izjavilo da su nekoga maltretirali u digitalnom prostoru, ta je brojka sada porasla na 14 posto. Kod djevojčica je zabilježen porast sa sedam na devet posto.
Izvještaj se fokusirao na obrasce zlostavljanja i nasilja među djecom i mladima. U studiji je sudjelovalo više od 279.000 ispitanika. U HBSC studiji svake četiri godine sudjeluju mladi od 11 do 15 godina.
Zlostavljanje u školama
Posljednje istraživanje 2021/22. provedeno je u 44 zemlje i regije u Evropi, centralnoj Aziji i Kanadi.
Prema izvještaju, broj slučajeva zlostavljanja u školama općenito je ostao relativno stabilan. Gotovo 11 posto učenika reklo je da su bili zlostavljani u školi, dok je šest posto izjavilo da su nekoga zlostavljali u školi. Takvo ponašanje bilo je češće kod dječaka (osam posto) nego kod djevojčica (šest posto).
Jedan od deset mladih ljudi već je bio uključen u fizičke prepirke, s jasnom razlikom među spolovima: 14 posto dječaka u usporedbi sa šest posto djevojčica.
“Ovaj je izvještaj poziv na buđenje svima nama kako bi ukazali na zlostavljanje i nasilje kada god i gdje god se dogodilo”, izjavio je dr. Hans Henri P. Kluge, regionalni direktor WHO-a za Evropu.
“Budući da mladi provode do šest sati na internetu svaki dan, čak i male promjene u stopama zlostavljanja i nasilja mogu imati duboke implikacije na zdravlje i dobrobit hiljada njih”, dodao je.