EU razmatra prve sankcije za ruske hibridne prijetnje

Spisak od 16 pojedinaca i tri institucije mogao bi biti dodan novom okviru sankcija dogovorenom u oktobru kao odgovor na porast takvih napada u 27-članom bloku od ruske invazije na Ukrajinu.

Većina meta sankcija koje je predložila Komisija EU-a su iz Rusije, no na listi su i tri osobe iz Moldavije, Obale Slonovače i Gruzije te jedna institucija sa sjedištem u Togu (Reuters/ Dado Ruvić/ Ilustracija)

Izaslanici Evropske unije raspravljat će u srijedu o prvim potencijalnim sankcijama usmjerenim na ruske hibridne prijetnje kao što su potkopavanje izbora, kibernetički napadi i privredna sabotaža, prenosi Reuters.

Spisak od 16 pojedinaca i tri institucije mogao bi biti dodan novom okviru sankcija dogovorenom u oktobru kao odgovor na porast takvih napada u 27-članom bloku od ruske invazije na Ukrajinu prije gotovo tri godine.

Češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavsky rekao je prošle sedmice kako bi se do 100 incidenata u Evropi ove godine moglo “pripisati ruskim hibridnim napadima, špijunaži, operacijama utjecaja”.

“Moramo poslati snažan signal Moskvi da se to neće tolerirati”, poručio je Lipavsky.

Situacija u Moldaviji i Rumuniji

Većina meta sankcija koje je predložila Komisija EU-a su iz Rusije, no na listi su i tri osobe iz Moldavije, Obale Slonovače i Gruzije te jedna institucija sa sjedištem u Togu.

Iz Sjevernoatlantske alijanse (NATO) su tokom maja naveli kako su se napadi koji se pripisuju Rusiji povećali širom Evrope, uglavnom utječući na Češku, Estoniju, Njemačku, Latviju, Litvaniju, Poljsku i Veliku Britaniju.

Evropska unija se bori obuzdati ruski utjecaj, navodi Reuters. Posljednjih sedmica gruzijska vladajuća stranka naklonjena Rusiji objavila je kako će zaustaviti pregovore o pristupanju EU-u, što je dovelo do velikih protesta. U međuvremenu, Rumunski vrhovni sud poništio je predsjedničke izbore prošle sedmice nakon optužbi za rusko uplitanje.

Izvor: Agencije

Reklama