Microsoft: U svijetu 600 miliona cyber-napada dnevno

Napadači i dalje koriste predvidivo ljudsko ponašanje, poput lako pamtljivih lozinki, njihove ponovne upotrebe na više lokacija i nasjedanje na phishing napade.

Microsoft ukazuje na alarmantan porast cyber-napada (Dado Ruvić / Reuters - Illustration)

Microsoft je u svom godišnjem Digital Defense izvještaju objavio da se korisnici suočavaju sa 600 miliona cyber-napada dnevno usljed rastućih geopolitičkih tenzija u svijetu.

Izvještaj obuhvata trendove od jula 2023. do jula 2024. godine, a Microsoft ukazuje na alarmantan porast cyber-napada, prenosi Tanjug.

Ove godine je ključno otkriće bilo da su obrazovne i istraživačke institucije postale drugi najčešće ciljani sektor od aktera državnih prijetnji, dok je IT-sektor i dalje na prvom mjestu.

Ove institucije, koje pružaju informacije o istraživanjima i politici, često posluže kao test prije napada na stvarne ciljeve, pokazuje istraživanje.

Kako je saopštio Microsoft, ruski, iranski i kineski akteri intenzivirali su cyber-operacije u vezi sa aktivnim sukobima.

Rast broja napada

U poređenju sa prethodnom godinom, Microsoft je zabilježio 2,75 puta veći porast ransomware-napada, ali procent organizacija koje su na kraju “ucijenjene” (dosežući fazu šifriranja podataka) smanjen je više od tri puta tokom posljednje dvije godine.

Kako navodi Microsoft, napadači i dalje koriste predvidivo ljudsko ponašanje, poput lako pamtljivih lozinki, njihove ponovne upotrebe na više lokacija i nasjedanje na phishing napade.

Cyber-prevare u sektoru finansija rastu na globalnom nivou, a napadi na lozinke čine 99 posto svih napada na identitet, pokazuju podaci.

Jedan zabrinjavajući oblik prevare je techscam koji obmanjuje korisnike predstavljanjem legitimnih usluga ili lažnom tehničkom podrškom i oglasima.

Microsoft naglašava kako ublažavanje cyber-prijetnji zahtijeva blisku saradnju između javnog i privatnog sektora.

Vlade moraju uvesti značajne kazne za zlonamjerne aktivnosti kako bi spriječile napade jer trenutni međunarodni standardi u cyber-prostoru nemaju efikasnu primjenu, što rezultira nastavkom agresivnih aktivnosti koje sponzoriraju države.

Izvor: Agencije

Reklama