Raste globalna utrka u proizvodnji čipova
Tajvan je 2023. godine imao 68 posto tržišnog udjela u proizvodnji čipova u svijetu, prema podacima stranice Visual Capitalist.
Tenzije u utrci u razvoju čipova između Kine, Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Tajvana rastu posljednjih godina, a nakon pobjede novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa prošle sedmice, procjenjuje se da će SAD imati moćnu poziciju na globalnom tržište čipova.
Prema najnovijim izvještajima, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) je navodno pronašao jedan od svojih čipova u ponudi vještačke inteligencije kineske tehnološke firme Huawei, što je dodatno podstaklo tenzije jer se Huawei nalazi na američkoj listi zabranjenih proizvoda, prenosi Anadolija.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSAD se suočava s poteškoćama u raspodjeli odbrambenih sistema za zaštitu svojih saveznika
Tajvan se zatvara i sprema za supertajfun Kong-rey
Kina rasporedila avione oko Tajvana zbog prodaje američkih raketa tom otoku
Američko ministarstvo trgovine naredilo je u subotu TSMC-u da obustavi isporuke visokotehnoloških čipova u Kinu.
TSMC je objavio da će obustaviti prodaju 7-nanometarskih ili manjih čipova kineskim firmama za dizajn čipova već od ponedjeljka.
Također, South China Morning Post navodi da je Huawei saopćio da ne proizvodi čipove preko TSMC-a nakon restrikcija.
Proizvodnja čipova u svijetu
Procjenjuje se da će Tajvan proizvoditi najviše čipova u svijetu. Tajvan je 2023. godine imao 68 posto tržišnog udjela u proizvodnji čipova u svijetu, prema podacima stranice Visual Capitalist.
Proizvodni kapacitet zemlje bi 2027. godine mogao pasti na 60 posto zbog SAD-a koji čini napore da poveća proizvodnju čipova na američkom tlu.
Prema tome, procjenjuje se da će SAD napraviti veliki skok u proizvodnji čipova u 2027. godini, rastom proizvodnje sa 12 posto na 17 posto, što proizilazi iz Zakona o čipovima i nauci iz 2022. godine, kao i potencijalnim budućim potezima novoizabranog predsjednika Trumpa ka povećanju domaće proizvodnja čipova.
Najveći klijenti Tajvana su i dalje američki tehnološki divovi Nvidia i Apple. Prema posljednjim podacima, Južna Koreja čini 12 posto proizvodnje čipova, a Kina osam posto.
Čipove je teško i skupo proizvesti, pa se cijeli svijet trenutno oslanja na samo nekoliko firmi.
Trump će biti inauguriran za drugi mandat u Bijeloj kući 20. januara 2025. godine.
Kapaciteti za proizvodnju čipova
Mnoge druge razvijene države, također, sve više ulažu i proširuju vlastite dugoročne kapacitete za proizvodnju čipova, ove sve važnije tehnologije.
Njemačka, također, planira proširiti kapacitete za proizvodnju čipova kako bi postala centar ove tehnologije. U gradu Dresdenu se gradi tvornica čipova, investicija vrijedna deset milijardi eura, koju vodi tajvanski div TSMC, uz podršku Evropske unije (EU) i Njemačke vlade.
Očekuje se da će nova fabrika zapošljavati gotovo 2.000 uglavnom visokokvalificiranih radnika i biti spremna za rad do 2027. godine.
Posao je zajednički projekt ESMC-a (European Semiconductor Manufacturing Company) s partnerima Bosch, Infineon i NXP.
Dresden je dio “Silicijske Saske”, najvećeg mikroelektroničkog klastera u Evropi. Međutim, regija se sve više suočava s izazovima, uključujući pronalazak kvalificirane radne snage i prilagođavanje infrastrukture.
Pokretač projekta je TSMC sa sjedištem u Tajvanu, najveći ugovorni proizvođač čipova u svijetu. Ovo je prvi projekat te firme u Evropi.
Nova fabrika bit će izgrađena pored njemačke inženjerske kompanije Bosch i pogona najvećeg njemačkog proizvođača poluvodiča Infineona na području koje mnogi nazivaju “Silicijska Saska”, regije koja obuhvata radijus od 100 kilometara oko Dresdena, glavnoga grada njemačke savezne pokrajine Saske.
Neki smatraju da Njemačka ovim projektom želi okončati evropsku ovisnost o Aziji u poluprovodnicima, sićušnim mikročipovima koji djeluju kao mozak za sve, od pametnih telefona do automobila, a sve veći nedostatak je naglasio važnost proizvođača čipova.