Upozorenje iz EU: Škole i bolnice u opasnosti od ekstremnih vrućina

Gotovo 46 posto bolnica i 43 posto škola nalazi se u područjima koja su najmanje dva stepena toplija od regionalnog prosjeka, što potiče jače udare toplinskih valova nego u ruralnim područjima.

EEA je pozvala vlade da uvedu mjere za smanjenje efekta 'toplinskih otoka' u gradovima, kao što je uvođenje više zelenih površina i vode za hlađenje (EPA)

Polovica škola i bolnica u evropskim gradovima nalazi se na urbanim „toplinskim otocima“, što ranjivo stanovništvo izlaže temperaturama opasnima po zdravlje dok se utjecaji klimatskih promjena pogoršavaju, objavila je Evropska agencija za okoliš (EEA)

Gotovo 46 posto bolnica i 43 posto škola nalazi se u područjima koja su najmanje dva stepena toplija od regionalnog prosjeka, što potiče jače udare toplinskih valova nego u ruralnim područjima, objavila je EEA u analizi o tome kako se Evropa može prilagoditi klimatskim promjenama. Razlog tome je efekt urbanog „toplinskog otoka“, gdje gusti skupovi zgrada i infrastrukture poput cesta apsorbiraju i zadržavaju više topline od zelenih površina.

„Riječ je o nečemu što će imati teške posljedice za ljudsko zdravlje“, rekao je Blaž Kurnik, voditelj odjela EEA za klimatsko prilagođavanje, prenosi Reuters.

Klimatske promjene, uzrokovane industrijom koja nastavlja sagorijevati fosilna goriva, čine toplinske valove sve toplijim i češćim i to je trend koji, u kombinaciji s urbanim toplinskim otocima, predstavlja rizike uključujući povećanu smrtnost od toplinskog stresa za ranjive populacije poput starijih osoba.

Problem sve zgusnutijih gradova

„Ranjivost u Evropi raste i zbog starenja stanovništva, zbog sve zgusnutijih gradova. To je nešto što će, uz kombinaciju toplinskih valova, postati prilično rizik za društvo u budućnosti“, rekao je Kurnik.

Fenomen je uočen tokom temperaturnih ekstrema. Za vrijeme toplinskog vala u augustu 2003. smrtnost povezana s vrućinom u gradovima u području West Midlandsa u Velikoj Britaniji bila je dvostruko veća nego u lokalnim ruralnim područjima.

EEA je pozvala vlade da uvedu mjere za smanjenje efekta „toplinskih otoka“ u gradovima, kao što je uvođenje više zelenih površina i vode za hlađenje. Neki su već i krenuli poput Pariza koji je uveo program transformacije područja oko 10 škola u hladnije, zelenije prostore, s fontanama i biljkama otpornim na sušu.

Izvor: Agencije

Reklama