Video: Raketa Blue Origin opet leti u svemir
Let označava povratak u svemir američke kompanije koju je osnovao milijarder Jeff Bezos, više od godinu nakon nesreće.

Raketa Blue Origin New Shepard uspješno je poletjela u utorak iz Teksasa, što označava povratak u svemir američke kompanije koju je osnovao milijarder Jeff Bezos, više od godinu nakon nesreće.
Deset minuta nakon polijetanja, kapsula misije NS-24 – bez putnika, ali s naučnom opremom – lagano je sletjela u pustinju na američkom zapadu, sudeći po videoprenosu uživo, prenosi Hina.
Liftoff 🚀#NS24 pic.twitter.com/85wTik0CET
— Blue Origin (@blueorigin) December 19, 2023
Ovaj povratak u svemir trebao bi omogućiti nastavak operacija svemirskog turizma za Blue Origin, koji je već odveo 31 bogatog znatiželjnika na putovanja od nekoliko minuta iznad posljednje granice, uključujući Bezosa.
Letjelica bez ljudi
“Potražnja za letovima New Sheparda dodatno raste i nadamo se da ćemo ubrzati našu učestalost letova 2024. godine”, rekao je Phil Joyce, potpredsjednik kompanije.
Raketa je uspješno poletjela u Zapadnom Teksasu, a manje od osam minuta nakon polijetanja je višekratni pogonski booster sigurno sletio na namjenski prostor, u sušnim ravnicama na jugu SAD-a.
Dvije minute kasnije njegova kapsula je sletjela pomoću padobrana.
Ukupno trajanje misije bilo je 10 minuta i 13 sekundi.
Booster touchdown. #NS24 pic.twitter.com/Z4keYXzlby
— Blue Origin (@blueorigin) December 19, 2023
Na brodu nema ljudi osim opreme za izvođenje naučnih eksperimenata tokom nekoliko trenutaka mikrogravitacije – kapsula je letjela do 107 kilometara iznad Zemlje, iza granice sa svemirom (100 kilometara).
Jedan od eksperimenata imao je za cilj bolje razumjeti kako se voda i plin kreću u okolini bez gravitacije.
Promjene nakon nesreće
Nesreća koja se dogodila u septembru 2022. godine rezultirala je padom pogonskog stepena rakete, a u tom trenutku raketa nije prevozila putnike.
Istragu je otvorio američki avijacijski regulator (FAA), koji je u septembru zaključio da je nesreću uzrokovala “viša radna temperatura motora od očekivane”.
FAA je zatražio promjene od svemirske kompanije prije nastavka letova.
Ove “korektivne radnje” posebno su uključivale modificiranje dizajna određenih komponenti motora.