Turski astronomi otkrili dvije planete u svemiru
Jedna od planeta je otprilike 1,5 puta veća od mase Jupitera, a druga je skoro dvostruko veća.

Istraživači Odjela za astronomiju i svemirske nauke Univerziteta u Ankari otkrili su dvije planete u binarnom zvjezdanom sistemu Kepler-451, udaljene 1.336 svjetlosnih godina od Zemlje.
Naučni članak koji opisuje otkriće planeta u sistemu Kepler-451 objavljen je u Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, jednom od najprestižnijih časopisa na tom području, koji izdaje Oxford University Press, prenosi Anadolija.
Otkriće, iza kojeg stoje šef katedre na Odsjeku za astronomiju i svemirske nauke Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Ankari prof. dr. Selim Osman Selam, predavači na istom odsjeku Ekrem Murat Esmer i Ozgur Basturk te profesor sa Odsjeka za astronomiju i svemirske nauke Univerziteta u Istanbulu Sinan Alis, objavljeno u uglednom međunarodnom časopisu, te ušlo u historiju nauke kao drugo otkriće planeta koje potječe iz Turske.
Zapažanja dvostruke zvijezde
Profesor Selam je u razgovoru za agenciju Anadolija rekao je da su za ovo otkriće obavljena zapažanja dvostruke zvijezde mjerenjem svjetlosti teleskopom prečnika 80 centimetara i teleskopom prečnika 60 centimetara.
“Ovim zapažanjima, pored ranije otkrivene planete u sistemu Kepler-451, otkrili smo postojanje još dva džinovska planeta veličine Jupitera”, kazao je Selam, te dodao: “Otkrića planeta su realizovana koristeći promjene vremena pomračenja koje se vide u ovom sistemu. U istraživanju je utvrđeno da ovaj sistem, koji sadrži ukupno tri planete, kruži u stabilnim orbitama. Pronalaženje planeta oko binarnih zvijezda je pomalo izazov. Ako pogledamo svjetsku literaturu, otkriće planeta oko dvostrukih zvijezda je prvi put u Turskoj.”
Pojasnio je da je jedna od planeta otprilike 1,5 puta veća od mase Jupitera, a druga je skoro dvostruko veća.
“Pošto postoje planete plinovitih divova, ne postoji mogućnost života na tim planetama. Izračunali smo i orbitalna vremena. Orbitalni period jedne od otkrivenih planeta oko binarnog zvjezdanog sistema, odnosno godinu završi za 43 dana, a drugi godinu za 1.800 dana”, ispričao je Selam.
‘Prilika za teoriju i studije evolucije’
Navodeći da je jedna od komponenti binarnog zvjezdanog sistema, na neki način, zvijezda koja je došla do kraja svog života i da ima samo vruću jezgru, Selam je rekao: “Pronalaženje planeta oko takvih zvjezdanih sistema predstavlja zanimljivu priliku za teoriju i studije evolucije. Zapravo, ne očekuje se puno planeta oko njega. U tom smislu, bilo je to zanimljivo i uzbudljivo otkriće u naučnom svijetu”.
Navodeći da je u okviru ove studije period orbite drugog planeta prethodno otkrivenog u istom binarnom zvjezdanom sistemu ažurira na 406 dana, Selam je rekao da su nove planete koje su otkrili turski astronomi po masi slični planeti otkrivenom u sistemu 2015.
Dvije nove planete otkrivene u binarnom sistemu Kepler-451, a ukupno tri, s nazivima “Kepler451b”, “Kepler451c” i “Kepler451d” prema međunarodnim pravilima imenovanja, zauzela su svoja mjesta u zajedničkom katalogu egzoplaneta astronomske zajednice (exoplanet.eu).