Švedski Northvolt proizveo prvu bateriju za električna vozila
Većina svjetske proizvodnje baterija za električne automobile trenutno je koncentrirana u SAD-u i Aziji, a Northvolt se nada da će to promijeniti.

Švedski proizvođač baterija za električna vozila Northvolt proizveo je svoju prvu litijum-jonsku baterijsku ćeliju u tvornici u Skellefteu, čime je ispoštovao rok predviđen za početak proizvodnje prije kraja 2021. godine, prenosi CNBC.
Northvolt, čiju su vrijednost investitori procijenili na 12 milijardi dolara i koji konkuriše “Teslinoj” baterijskoj diviziji, navodi kako je riječ o prvoj bateriji te vrste koju je ta švedska kompanija sama dizajnirala, razvila i proizvela u svojoj “gigatvornici”.
“Gigatvornica” se može klasificirati kao tvornica baterija velikih razmjera gdje se godišnja proizvodnja mjeri u gigavat-satima (GWh). Predviđa se da će pogon Northvolta u Skellefteu imati godišnju proizvodnju od 60 GWh.
Northvolt će komercijalne isporuke početi 2022. godine, a navedeni proizvodni kapacitet od 60 GWh je dovoljan za snabdjevanje baterijama do milion električnih vozila.
Već potpisani ugovori vrijedni 30 milijardi dolara
“Naravno, ova prva ćelija je samo početak”, poručio je Peter Carlsson, suosnivač i izvršni direktor Northvolta.
Dodao je da će tokom narednih godina uveliko biti prošireni proizvodni kapaciteti tvornice kako bi se omogućio evropski prelazak na čistu energiju.
Većina svjetske proizvodnje baterija za električne automobile trenutno je koncentrirana u SAD-u i Aziji, a Northvolt se nada da će to promijeniti.
Iako je osnovan prije samo šest godina, Northvolt je već potpisao ugovore vrijedne više od 30 milijardi dolara s kupcima, među kojima su i proizvođači automobila BMW, Volkswagen, Volvo i Polestar.