Na jesen počinju klinička testiranja vakcine na Cambridgeu

Univerzitet u Cambridgeu namjerava da na jesen počne klinička testiranja svoje potencijalne vakcine protiv COVID-19, pošto je za taj projekat od britanske vlade dobio 1,9 miliona funti (2,1 miliona eura).
Prilikom razvoja vakcine naučnici sa Cambridgea upotrebili su genetske sekvence svih poznatih tipova korona virusa kako bi poboljšali imuni odgovor u ljudskom organizmu, čime, kako tvrde, možda može biti izbjegnut negativan efekat hiperinflamatornog imunog odgovora, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.
“Naš krajnji cilj je razvoj vakcine koja će štititi ne samo od SARS-CoV-2, već i od drugih srodnih korona virusa koji na ljude mogu preći sa životinja”, kaže jedan od naučnika koji su učestvovali u razvoju potencijalne vakcine.
Rusija je prijavila da je prva registrirala vakcinu protiv COVID-a 19, ali su zapadni stručnjaci izrazili skeptičnost, upozoravajući da ruska vakcina nije prošla sva neophodna testiranja.
Devet vakcina u naprednim fazama ispitivanja
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i partneri svrstali su devet eksperimentalnih vakcina protiv COVID-19 u investicioni program ulaganja (COVAX), podstičići zemlje da podrže daj program, no WHO je saopćio da vakcina koju je Rusija odobrila nije među tih devet koje su u naprednim fazama ispitivanja.
Američki predsjednik Donald Trump u međuvremenu je saopćio da je Agencija za hranu i lijekove (FDA) po hitnom postupku odobrila korištenje krvne plazme oporavljenih od COVID-19 za liječenje zaraženih korona virusom.
Rekao je da je plazma oporavljenih “moćna terapija”.
Trump je ranije kazao kako se nada da će se SAD proizvesti vakcinu protiv COVID-19 do predsjedničkih izbora 3. novembra.
Izvor: Agencije