Kiša meteorita pala na Zemlju i Mjesec prije 800 miliona godina

Japanski naučnici otkrili su da se gigantski asteroid raspao i uronio u sistem Zemlja-Mjesec (Ilustracija)

Snažna kiša meteorita pogodila je Mjesec, a najvjerovatnije i Zemlju, prije 800 miliona godina, snagom puno većom od one kojom je udar prije oko 65 miliona godina zbrisao sa lica zemlje dinosaure, pokazala je studija.

Zahvaljujući podacima japanske sonde Kaguya, koja je lansirana u orbitu oko Mjeseca 2007. godine, naučnici sa Unverziteta Osaka otkrili su da se gigantski asteroid od najmanje 100 kilometara promjera raspao i uronio u sistem Zemlja-Mjesec, imajući golemi utjecaj na život na našoj planeti.

Ta kiša meteorita dogodila se prije 800 miliona godina i vjerovatno je duboko izmijenila okoliš i biologiju na Zemlji, sugerira studija koja je objavljena u magazinu Nature Communications.

Problem je što se na Zemlji krateri stariji od 600 miliona godina ne mogu tačno datirati, jer su na njih utjecali erozija tla, vulkani i geološki procesi.

Stoga su naučnici došli na ideju da se prouče krateri na Mjesecu, gdje praktično nije bilo erozije.

Pojava životinja

Tako su uspjeli datirati 59 velikih lunarnih kratera, a među njima barem njih osam nastalo je istovremeno.

Studija sugerira da je ta epizoda sigurno pogodila i Zemlju.

Naučnici su posebnim izračunom došli do toga da je kiša meteorita koja je pogodila Mjesec i Zemlju imala snagu 30 do 60 puta veću od udara asteroida koji je prije oko 65 miliona godina pogodio područje današnjeg Yukatana u Meksiku i, kako se smatra, doveo do masovnog nestanka tri četvrtine života na Zemlji.

Do tog je meteoritskog bombardiranja došlo nešto prije kriogenija, razdoblja kada je zemlja bila prekrivena ledenim pokrovom, prije 720 do 635 miliona godina.

“Naša otkrića sugeriraju da je taj udar vanzemaljskih elemenata mogao utjecati na biohemijske morske cikluse, dovesti do značajnih promjena klime na Zemlji i pojave životinja”, pišu autori studije.

Izvor: Agencije


Reklama