Cijene dionica Facebooka pale za 24 posto

Cijena akcija Facebooka pala je u četvrtak u roku od dva sata trgovanja za 24 posto, zbrisavši 150 milijardi dolara tržišne kapitalizacije kompanije.
Na sunovrat cijene akcija utjecalo je saopćenje menadžmenta Facebooka da će profitna marža padati u narednih nekoliko godina zbog troškova poboljšanja zaštite privatnosti, ali i slabije aktivnosti korisnika na najvećim oglašivačkim tržištima, prenosi Tanjug agenciju Reuters.
Rezultati za drugo tromjesečje su prvi nagovještaj “ceha” koji će Facebook platiti zbog novog evropskog zakona o privatnosti (GDPR), ali i zbog niza skandala vezanih za privatnost, uključujući i onaj sa ustupanjem ličnih podataka korisnika Cambridge Analytica utjecanja na glasače na predsjedničkim izborima u SAD-u 2016. godine.
Operativna marža, koja je u drugom kvartalu pala na 44 posto sa nivoa od 47 posto iz istog perioda prethodne godine, nastavit će da tone u narednih više od dvije godine na 30-ak procenata, naveo je glavni finansijski direktor Facebooka David Wehner u poruci investitorima.
Spor rast prihoda
Prema izvještaju o poslovanju, prihodi Facebooka su u drugom kvartalu porasli za 42 posto, najsporijim tempom u gotovo tri godine, i iznosili su 13,2 milijarde dolara u odnosu na 9,3 milijarde u uporednom lanjskom tromjesečju. Wehner je naveo da se u ostatku godine očekuje da će prihodi rasti po stopi od 30 procenata.
Ukupni rashodi su u od aprila do kraja juna porasli na 7,4 milijarde dolara, i veći su za 50 posto u odnosu na prethodnu godinu. Neto dobit je dostigla 5,1 milijardu dolara, ili 1,74 dolara po akciji.
Broj dnevno aktivnih korisnika Facebooka u Evropi opao je za 3,0 miliona uslijed nove regulative. Na kraju juna, ova društvena mreža je imala 2,5 milijardi aktivnih korisnika mjesečno, što je 11 posto više nego godinu dana ranije, a po toj je stopi porastao i broj dnevnih korisnika.
Oštar pad akcija Facebooka je povukao za sobom i tehnološki indeks Nasdaq, koji se spustio za 0,85 posto, a poslovni izvještaj ove društvene mreže naveo je investitore da rasprodaju akcije i drugih tehnoloških kompanija listiranih na Nasdaqu, uključujući hartije Amazona, Netfliksa i Alfabeta, prenosi britanska agencija.
Izvor: Agencije