ESA će svemirsko smeće ‘pecati’ harpunom i mrežom

Europska svemirska agencija nedavno je lansirala satelit kojim će pokušati smanjiti sve veću gomilu smeća u svemiru, koristeći se tehnologijom koja je bila poznata još drevnim Rimljanima – harpunom i mrežom.
Inženjeri koji su dizajnirali harpune za dva pilot-projekta čišćenja krša iz svemira kažu da je privlačnost takvih svevremenskih oruđa upravo u njihovoj jednostavnosti.
“To je stvarno fin, jednostavan komad tehonolgije, samo smo ga mi unaprijedili za upotrebu u svemiru. Ljepota tog sustava u njegovoj je jednostavnosti”, kaže inženjer ESA-e Alastair Wayman.
Satelit se zove “RemoveDebris” [Ukloni krhotine] i ima nekoliko naprava dizajniranih za čišćenje velikih količina otpada koji kruži oko Zemlje.
Satelit je već pristao uz Međunarodnu svemirsku postaju i očekuje se da će testovi početi za koji tjedan.
Opasnost za satelite i svemirske brodove
“Sve što trebamo jest doći blizu našoj meti, ispaliti harpun i pokupiti dio koji smo zakačili”, kaže Wayman, kako prenosi Hina.
Jedan od harpuna dug je 30 centimetara, a konopac privezan za njegov kraj 20 metara.
ESA razvija i mnogo veći harpun, dug metar i pol i težak više od dva kilograma, kojim bi se mogao privući krš težak do osam tona.
Znanstvenici procjenjuju da gotovo 7.000 tona raznog smeća kruži oko Zemlje brzinom 27.000 km/h, što može oštetiti satelite, pa čak i svemirske brodove.
Otpada ima raznog, od sićušnih strugotina i vijaka do dijelova raketa i pokvarenih satelita.
Izvor: Agencije