Sonda Rosetta završila misiju

Izvor: YouTube / Luke Holohan
Sonda Rosetta spustila se u petak na ledenu površnu komete, koju je pratila više od deset godina.
Naučnici Evropske svemirske agencije su Rosetti kasno u noći sa četvrtka na petak zadali posljednju komandu u misiji, sa zadacima da obavi posljednja mjerenja, čime se završava njen 12-godišnji put.
Slijetanjem na kometu, Rosetta je prestala raditi.
Zbog udaljenosti između komete 67P/Čurjumov-Gerasimenko, potvrda slijetanja je došla 40 minuta kasnije u kontrolu misije u ESA-i u Darmstadtu.
Šef ESA-e Jan Verner rekao je da je misija vrijedna 1,4 milijardi eura već ostvarila uspjeh.
Pored toga što je na kometu već spustila svoju robotsku stanicu Philae u novembru 2014. godine, Rosetta je prikupila veliku količinu podatka koje će naučnici u narednim godinama analizirati.
Naučnici su već došli do više otkrića o hemijskom sastavu komete, što omogućava uvid u Sunčev sistem i poreklo života na Zemlji.
Šta su otkrili Rosetta i Philae?
Rosetta je sletjela na kometu brzinom od oko 90 centimetara u sekundi, što je otprilike duplo sporije od hoda, što je omogućilo Rosetti da napravi slike s detaljima velikim i oko 2,5 centimetara.
Rosetta je tokom trajanja misije imala 11 naučnih instrumenata, kojima je “mirisala” i fotografirala komet 67P iz svih uglova.
Nakon što je stigla u orbitu komete 67P/Čurjumov-Gerasimenko, 700 miliona kilometara udaljenog od Zemlje, Rosetta je na njegovu površinu lansirala modul Philaea, koji sam ima deset visokotehnoloških naprava, od kamera i rendgenskih zraka do bušilice.
Rosetta i Philae zajedno su višestruko unaprijedili ljudsko znanje o kometama, kojih ima na milijarde i predstavljaju “ostatke” rođenja Sunčevog sistema prije 4,6 milijardi godina.
“Niko nije imao ideju da su komete tako ‘čudne’ dok Rosetta nije stigla”, rekao je stručnjak za robotiku u ESA-i Fabio Favata.
Rosetta i Philae lansirani su 2004. godine iz Francuske Gvajane.
Cilj misije nije bio ništa manje nego istraživanje porijekla života analizom prašine sa komete 67P, vremenske kapsule iz vremena nastanka Sunčevog sistema.
Put dug deset godina
U deset godina proputovali su šest milijardi kilometara kako bi stigli do komete, a putem su se služili gravitacijama Zemlje i Marsa.
Rosetta je u dvije godine kruženja u orbiti “osjetila” i fotografirala kometu iz svih uglova.
Philae je sa površine slao uzorke tla i elemente koji su preko Rosette analizirani u središtu misije u Darmstadtu.
Potvrda da je misiji došao kraj stigla je na Zemlju 40 minuta kasnije.
Toliko je trebalo da posljednji signal sa Rosette stigne do Zemlje.
Izvor: Agencije