‘Revolucija Saudijki’ – videoigra za Bliski istok

Međunarodno tržište videoigara raste iz dana u dan i procjenjuje se da će uskoro vrijediti više od 100 milijardi dolara.

Najveći udio u tržištu čine Sjedinjene Američke Države i Japan, ali prema mišljenjima nekih stručnjaka, najbrže rastuće tržište trenutno je Bliski istok, javlja Kristen Saloomey, novinarka Al Jazeere.

Princ Fahad al-Saud odrastao je igrajući kompjuterske igre. No, budući da je Arapin, nije se uvijek identificirao s negativcima u igrama, koji su uglavnom bili likovi s Bliskog istoka.

On je kazao: “Sve se svodi na to da smo željeli stvoriti nove likove. Odrastao sam uz izuzetno snažne žene. Slika o saudijskim ženama koja se stvara nije tačna. Saudijske žene niti su slabe, niti su pasivne.”

Ipak, većina njih su pokrivene, a takve će biti i u novoj igri “Revolucija Saudijki”, koja je prezentirana na festivalu “Igre za promjene”.

“Ovaj festival nastoji upregnuti snagu kompjuterskih igara u društveno dobro. Ipak, riječ je o velikom biznisu. Industrija polagano prepoznaje veliki potencijal u zemljama u razvoju”, javlja Saloomey iz New Yorka.

Prihodi od igara na Bliskom istoku sada se procjenjuju na više od 1,5 milijardi dolara, a očekuje se da će se do 2017. udvostručiti. Ipak, ključ uspjeha je kulturalna osjetljivost.

‘Revolucionarna igra’

Rami Ismail iz razvojnog studija Vlambeer je kazao: “Zapadnim potrošačima ova je igra nešto novo, revolucionarno i zanimljivo. Takvo nešto nikad ranije nisu vidjeli.”

Holanđanin egipatskog porijekla Rami Ismail pomaže programerima iz zemalja u razvoju.

“Posljednjih nekoliko godina, industrija se značajno povećala. Vjerujem da za veliki dio toga trebamo zahvaliti tržištu mobilnih telefona, jer veliki dijelovi Afrike i Bliskog istoka preskočili su kompjutersko doba i uletjeli u doba pametnih telefona, a to je ogromno tržište”, ocijenio je Ismail.

Festival je privukao pažnju brojnih posjetilaca.

Posjetiteljica festivala Zoe Rose je rekla: “Vidi se da ove igre nisu napravljene na Zapadu. Drukčije su od onoga što poznajemo.”

“Uzbudljivo je. Te igre imaju korijene u drugim kulturama i zabavne su”, dodala je Pat Aufderheide.

Na koncu, igre moraju biti zabavne i pristupačne da bi se uspješno prodavale na Bliskom istoku.

Izvor: Al Jazeera


Reklama