Solarni avion preletio prvu etapu

Avion “Solar Impulse 2” sletio je bez problema u Omanu, što je njegova prva etapa na putu oko svijeta bez goriva, javio je Tanjug.

Švicarski avion na solarni pogon jutros je iz Abu Dhabija poletio na put oko svijeta. To je prvi pokušaj postavljanja svjetskog rekorda.

Letjelica bi zemaljsku kuglu, prema procjenama, trebala preći za pet mjeseci. 

Uz veliki interes medija Švicarci, Andre Borschberg, inženjer i bivši vojni pilot te Bertrand Piccard, zaljubljenik u balone – krenuli su u pustolovinu. Naizmjence, obojica će upravljati avionom kojim žele promovirati tehnologiju obnovljivih izvora energije.

“Uzbuđen sam jer, znate, simulirate, kalkulirate, zamišljate, ali nema ništa poput testiranja i pravog letenja. Vidjet ćemo kako će to zapravo biti, ali smo uvjereni i nadamo se da ćemo se vidjeti ovdje za pet mjeseci”, kazao je Borschberg, osnivač Solar Impulsea.

Avion “Solar impulse 2” ima raspon krila od 72 metra na kojima je raspoređeno 17.000 solarnih ćelija. Teži tek 2,3 tone. Upravo to bi trebao biti ključ uspjeha letjelice koja mora preći 35.000 kilometara.

Let na baterije

Preko noći, dok ne bude sunčevog svjetla, motori će se pokretati energijom iz litijskih baterija. Prije polaska, sve je provjereno još jednom.

Pilot i suosnivač Solar Impulsea Bertrand Piccard je rekao: “Bio je mali problem s elektrikom koji smo morali provjeriti. Kada je sve bilo spremno, morali smo ponovno otvoriti kokpit i nanovo otvoriti kontrolnu ploču, da provjerimo daje li nam konektor lažni alarm, tako da su se svi nadali da će avion krenuti. Sada je počela avantura.”

Najveći izazov za pilote bit će prelazak preko Tihog i Atlantskog okeana. Prosječnom brzinom od 70 kilometara na sat, za taj prelet trebat će im nekoliko dana i noći.

U međuvremenu, morat će ostati gotovo stalno budni – spavat će naizmjenično po 20 minuta. Svaki će se s time nositi na svoj način: Borschberg će se baviti jogom, a Piccard koristiti tehnike autohipnoze.

Izvor: Al Jazeera