Kako YouTube mijenja svijet

Piše: Tarek Bazley
Prije deset godina, 14. februara 2005. godine, tri mlada Amerikanca registrirali su ime internetske stranice na kojoj bi se mogli razmjenjivati videosadržaji. Nisu ni slutili da će njihova kreacija YouTube kasnije biti vrijedna milijarde i milijarde dolara, te postati jedna od najprofitabilnijih i najutjecajnijih lokacija na internetu.
Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim bili su bivši uposlenici PayPala, kompanije koja se bavila plaćanjem na internetu. Ideju za YouTube dobili su tako što su bili frustrirani nemogućnošću lakog pronalaska videosnimaka na internetu.
Slonovi iz zoološkog vrta u San Diegu bili su glavni likovi prvog videa koji je postavljen na YouTube. Nakon njega, uslijedili su deseci drugih.
Ideja da bilo ko i bilo gdje može podijeliti svoje videosnimke na internetu dobila je veliki broj pristalica. Samo godinu dana kasnije, 65.000 videa je svakodnevno postavljano na YouTube. Ova stranica je na jedvite jade ostala u funkciji jer je promet na njoj bio ogroman, dnevno su se snimci gledali i po 100 miliona puta.
Zbog svega toga, nije bilo iznenađenje kada je u novembru 2006. godine suosnivač Chad Hurley objavio:
„Danas imamo veoma uzbudljive vijesti. Postali smo dio Googlea.“
Ogromna infrastruktura
Sedamnaest mjeseci nakon prve objave, Google je kupio YouTube za 1,65 milijardi američkih dolara.
„Google ima ogromnu infrastrukturu sa objavljivanje i dostavu sadržaja na internetu“, kazao je Nishanth Sastry, predavač informatike na Kraljevskom koledžu u Londonu.
„To je nešto što su napravili netom nakon kupovine YouTubea. No, YouTube ne bi bio u mogućnosti napraviti što je napravio kao pojedinačni startup projekat iza koga stoji nekoliko momaka.“
Google je uvidio potencijal razmjene videosnimaka na internetu, ne samo kao izvor prihoda od reklama, već i kao platformu koja bi mogla demokratizirati kreiranje i distribuciju videa.
„Ljudima više ne trebaju čuvari kapija – radiostanice, TV mreže i filmske studije – da bi poslali poruku o sadržaju koji su napravili. Umjesto toga, sada mogu nešto stvoriti i podijeliti ga sa svijetom“, ističe Brendan Gahan, specijalista za digitalni video u EpicSignalu.
Od izlaganja švedske zvijezde videogovora na internetu PewDiePie-a, preko humorističnih performansa Mirande Sings, do komentara igrica u stvarnom vremenu Stampyja Longheada – nova generacija internetskih zvijezda pronašla je put do svoje publike. Milijarda korisnika sada posjećuje ovu stranicu svakog mjeseca. Plaćene reklame i sistem YouTubea za podjelu prihoda znače da neki kreatori sadržaja zarađuju godišnje na milione dolara.
Nasilni sadržaji
„Onda kada dobiju publiku koja ih stalno prati, imaju mogućnost stvaranja robe, dogovaranja poslova, pravljenja koncerata ukoliko to žele. Smanjena je prepreka svima onima koji žele ući u ovaj posao kako bi našli publiku i na taj način zaradili“, ističe Gahan.
I muzičari su također zaradili jer je YouTube postao veoma važan izvor prihoda, a umjetnik se na taj način predstavlja i novim fanovima.
YouTube također nudi i široku lepezu obrazovnih, vjerskih i lekcija grupa za humanitarni rat, kao i vodiča i treninga u raznim sferama. Akademija Khan (Khan Academy) ima za cilj da osigura „slobodno obrazovanje svjetskog nivoa za sve i svugdje“, a do sada ima više od 500 miliona pregleda. Trenutno ima 15 miliona učenika na internetu.
Sada, više od 300 sati videosnimaka se objavljuje na YouTubeu svake minute, što otežava kompaniji da zaustavi objave nasilnih, ponekada eksplicitnih, videa.
„Ovo je, kako prilika, tako i izazov za praćenje sadržaja koji kreiraju korisnici. Sada imate ovu ogromnu platformu na koju svako može postaviti svašta, što ima veliku pozitivnu vrijednost, ali i negativnu vrijednost također. Nikada se nismo dobro nosili sa novim tehnologijama, no to ćemo naučiti“, smatra Sastry.
Izvor: Al Jazeera